LIVE UPDATES
Aktualitet

Dalin lidhjet e Dritan Rexhepit dhe organizatave shqiptare me mafiet e huaja, DailyMail: Si Evropa vodhi kurorën e SHBA-së si superfuqia e kokainës në botë

Në artikull theksohet se e gjithë historia ka nisur mePablo Escobar, bosi i kartelit të pamëshirshëm Medellin, njeriu përmes të cilit dikur kalonte 80 për qind e kokainës në botë, i pari dhe më famëkeq i miliarderëve të drogave.

1 Tetor 2023, 20:22 Nga I.A
Dalin lidhjet e Dritan Rexhepit dhe organizatave shqiptare me mafiet e huaja,
Dritan Rexhepi

ANGLI- Tabloidi britanik “DailyMail” në një shkrim të publikuar sot ka sqaruar me detaje sesi Evropa është kthyer në kryeqytetin botëror të trafikut të kokainës. Në artikull theksohet se e gjithë historia ka nisur mePablo Escobar, bosi i kartelit të pamëshirshëm Medellin, njeriu përmes të cilit dikur kalonte 80 % e kokainës në botë, i pari dhe më famëkeq i miliarderëve të drogave.

Por ndryshe nga kartelet e Amerikës së Jugut të së shkuarës, bosët e sotëm kanë gjasa të vijnë nga Italia, si familjet mafioze Ndrangheta dhe Camorra; Ballkani, duke përfshirë Grupa Amerika ose Kartelin Tito dhe Dino; dhe Irlanda, siç është rasti me Klanet Kinahan dhe Hutch. Por në shkrimin e Dailymail përmendet edhe shqiptari Dritan Rexhepi, ku theksohet se vepronte si ndërmjetës në emër të dy organizatave kriminale shqiptare.

Studiuesit e OKB-së paralajmërojnë se kontrabandistët po përdorin gjithnjë e më shumë automjete pjesërisht dhe plotësisht zhytëse që mund të kontrollohen nga distanca dhe mund të mbajnë qindra kilogramë drogë secila. Ata gjithashtu paralajmërojnë se paketat e kokainës tani janë duke u ngjitur në pjesën e poshtme të anijeve me kontejnerë nga një mjet i tillë, ndoshta pa e ditur as ekuipazhi.

Ndërsa teknologjia zhvillohet dhe bëhet më gjerësisht e disponueshme, ajo është e sigurt se do të paraqesë sfida të reja për oficerët që përpiqen të frenojnë valën. Tregtia e kokainës ka bërë një rrugë të gjatë që nga Escobar, por nuk duket se do të ndalet së shpejti dhe Europa është tani në zemrën e saj të errët.

"Kompania Bello njihet si një rrjet organizatash kriminale të drejtuar nga 'kapo' Dritan Rexhepi, një shqiptar etnik, i cili u arrestua në vitin 2020 në bastisje të koordinuara në Evropë dhe Lindjen e Mesme. Prokurorët italianë thanë se Rexhepi kishte akses në 'sasi të pafundme kokaine' ndërsa Europol tha se bastisja ishte 'më e madhja e këtij lloji ndonjëherë kundër krimit të organizuar shqipfolës'. Më afër vendit, fitimet fitimprurëse të kokainës mendohet se kanë nxitur një luftë të egër bandash në Irlandë që ka lënë të paktën 18 të vdekur që nga shpërthimi i saj në 2015 dhe çoi në dhjetëra arrestime.

Mosmarrëveshja Hutch-Kinahan pa 10 njerëz, kryesisht nga klani Hutch, të vrarë në një vit të vetëm, duke përfshirë një bastisje nga njerëz të armatosur në hotelin Regency të Dublinit në vitin 2016. Kinahanët janë bashkëpunëtorë të njohur të familjes Camorra dhe mendohet se janë të përfshirë shumë në tregtinë e drogës dhe kanë qenë të lidhur me cisternën e kapur në Irlandë këtë javë. Zyrtarët thonë se janë të kënaqur që Kinahans kishin një dorë në raketë. Një Task Forcë e Përbashkët shkatërroi anijen të martën me një bastisje të guximshme të forcave speciale. Krahu elitar i Army Ranger ëing sulmoi anijen e regjistruar në Panama në brigjet juglindore të Irlandës pasi anija refuzoi urdhrat për të ndaluar.

Sapo komandot siguruan anijen, anëtarët e marinës irlandeze dhe Byrosë Kombëtare të Drogave dhe Krimit të Organizuar  (DOCB) hipën në bord, ku gjetën 2,253 kg kokainë, e cila mund të vlejë deri në 430 milion £. Ndërsa Kinahans dhe një konsorcium i udhëhequr nga shqiptarët besohet të jenë midis njëzet grupeve kriminale evropiane të përfshira në operacionin e kontrabandës, besohet se vetë kokaina e ka origjinën nga klani i frikshëm i Gjirit Kolumbian, ose Clan del Golfo. Klani ka një reputacion të frikshëm për dhunën, ka krijuar lidhje ndërkombëtare me grupe të tjera kriminale, përfshirë mafien shqiptare, dhe mendohet se furnizon deri në 70 për qind të kokainës në botë. Klani del Golfo është aq i fuqishëm, në fakt, saqë qeveria amerikane e ka caktuar atë si një nga 5 grupet më të mira të krimit të organizuar transnacional në botë, pavarësisht se lideri i tij i njohur si 'Otoniel' është dënuar me 45 vjet burg në SHBA," theksohet në shkrim.

dritan rexhepi dailymail

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve