LIVE UPDATES
Aktualitet

Raporti: Numri rekord i shqiptarëve që pretendojnë se janë viktima të skllavërisë për të shmangur deportimin nga MB

Të dhënat zyrtare të publikuara të enjten tregojnë se shqiptarët janë tashmë kombësia kryesore që pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne ose trafikimit, duke tejkaluar shtetasit e Mbretërisë së Bashkuar.

12 Gusht 2022, 14:30 Nga d.a.
Raporti: Numri rekord i shqiptarëve që pretendojnë se janë
emigrantet

BRITANI- Shqiptarët po shfrytëzojnë ligjet moderne të skllavërisë për të shmangur dëbimin pasi kalojnë Kanalin, sugjeruan burime qeveritare pasi shifrat treguan se pretendojnë se janë viktima të trafikimit. Të dhënat zyrtare të publikuara të enjten tregojnë se shqiptarët janë tashmë kombësia kryesore që pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne ose trafikimit, duke tejkaluar shtetasit e Mbretërisë së Bashkuar.

Sipas The telegraph, shqiptarët përbënin më shumë se një të katërtën (27 për qind) të rekordeve prej 4,171 viktimave të mundshme të skllavërisë moderne të referuara në Zyrën e Brendshme në tremujorin e dytë të këtij viti sipas legjislacionit të sjellë nga Theresa May. 1,130 shqiptarët që pretendojnë se janë viktima të trafikimit ose skllavërisë janë tani përpara shtetasve të Mbretërisë së Bashkuar të referuar në Ministrinë e Brendshme, me 1,013 ose 24 për qind të totalit. Të tretët ishin Eritreanët, dukshëm më të ulët në 293, ose shtatë për qind.

Shifrat vijnë vetëm disa ditë pasi u zbulua se shqiptarët përbënin gati katër në 10 emigrantë që kaluan Kanalin gjatë një periudhe gjashtë javore këtë verë, edhe pse nuk ka luftë në vend. Ekspertët e Forcave Kufitare besojnë se shqiptarët po pretendojnë se janë viktima të trafikimit për të rritur shanset e tyre për të qëndruar në MB, sepse një përpjekje për të kërkuar azil që vjen nga një vend paqësor nuk ka gjasa të jetë e suksesshme. 

Zyrtarët e Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) thonë se përpjekjet e tyre për të çmontuar fermat e kanabisit të drejtuara nga bandat shqiptare në Britaninë e Madhe kanë parë raste të shumta të punëtorëve që pretendojnë se janë viktima të shfrytëzimit për të shmangur ndjekjen penale dhe dëbimin.

Sekretarja e Brendshme, Priti Patel po rishikon urgjentisht legjislacionin kundër skllavërisë për të mbyllur boshllëkun që po shfrytëzohet nga shqiptarët dhe emigrantët e tjerë si një mënyrë për të qëndruar në MB.

“Statistikat e sotme tregojnë se sa i prishur dhe i shfrytëzuar është bërë sistemi i referimit kombëtar. Është bërë taktika e zgjedhjes për të penguar largimin nga MB. Priti po reformon sistemin për të goditur përfundimisht abuzimin duke mbrojtur viktimat e vërteta.”-tha një burim qeveritar.

Patel ka emëruar Harish Salve, një avokat dhe një nga ekspertët kryesorë të Britanisë për të drejtën ndërkombëtare publike, për të rishikuar se si funksionon sistemi, me burime që thonë se "legjislacioni do të pasojë".

Të dhënat tregojnë se kishte një rekord 4,171 viktima të mundshme të skllavërisë moderne të referuara në Home Office në tremujorin e dytë të këtij viti, 10 për qind më shumë se tremujori i fundit dhe një rritje 34 për qind në një vit. Është hera e parë që numri i referimeve ka tejkaluar 4000 në një tremujor dhe është më i larti që nga fillimi i të ashtuquajturit mekanizëm kombëtar i referimit në 2009.

Sipas Aktit të Skllavërisë Moderne 2015, policisë, këshillave lokale, OJQ-ve dhe agjencive të caktuara qeveritare u kërkohet t'i referojnë viktimat tek ekspertët e Home Office, të cilët vlerësojnë nëse rastet e tyre meritojnë mbështetje, duke përfshirë strehimin, jetesën, ndihmën juridike dhe këshillimin. Ata nuk mund të deportohen derisa rastet e tyre vlerësohen.

Një raport i zbuluar i inteligjencës, që përfshinte qershorin deri në 12 korrik, zbuloi se nga 2,863 persona të transportuar nga nëntë banda kontrabandë, 1,075 ose 37.5 për qind ishin shqiptarë.

“Varkat e vogla janë vetëm një mënyrë tjetër për të hyrë në MB për shqiptarët. Ata e dinë se nuk mund të marrin viza ose të kalojnë oficerët e Forcave Kufitare në Calais, por nëse mund të arrijnë në MB dhe të regjistrojnë këto pretendime për trafikim, është një zbrazëtirë tjetër që po shfrytëzohet në sistem. Ata e dinë se nuk mund të kërkojnë azil, por po përdorin këtë marifet se janë trafikuar. Është një tjetër pengesë për heqjen që do të thotë se ata nuk mund të kthehen menjëherë në Shqipëri”.-tha Tony Smith, një ish-drejtor i përgjithshëm i Forcave Kufitare.

Një rast verën e kaluar pa katër “kopshtarë” shqiptarë, të cilët u kapën me 70 bimë dhe 100 kg kanabis të korrur në një shtëpi në Uellsin jugperëndimor, pohuan se kishin frikë për sigurinë e tyre nëse ktheheshin në Shqipëri për shkak të borxheve të papaguara ndaj bandës që i trafikonte në MB.

emigrantet shqiptar ne britani priti patel

Sondazh

Poll

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.