LIVE UPDATES
Aktualitet

Të gjithë duan të bëhen inxhinierë, dega më e kërkuar nga maturantët

Në datën 31 gusht do të publikohet në portalin e-albania renditja e aplikantëve për cdo program studimi, ku ngjyra jeshile tregon se janë fitues në atë fazë. Më pas me datë 2 shtator nis procesi i regjistrimit.

9 Gusht 2022, 20:20 Nga F.M
Të gjithë duan të bëhen inxhinierë, dega më e
Maturantët

TIRANË- “Aplikuan mbi 21 mijë maturantë, një ulje shumë e lehtë brenda marzhit. Në krye është inxhinieria, zakonisht kanë qenë shkencat mjekësore bashkë me infermierinë, këtë vit ka një rritje pak më të madhe tek inxhinieritë bashkë me teknologjinë e informacionit që janë në vendin e parë me rreth 25% të aplikimeve, pastaj vjen shkencat mjekësore me 23,2%të aplikimeve dhe në vend të tretë janë shkencat ekonomike me 16%. Pastaj vazhdon mësuesia dhe programet 2 vjeçare. Mësuesia ka një rritje të lehtë mbase është dhe efekti i uljes se mesatares për hyrjen në sistemin e bachelor dhe programet dy vjeçare që jane diku te 8%.”- tha Arjan Xhelaj, drejtor i RASH

Në datën 31 gusht do të publikohet në portalin e-albania renditja e aplikantëve për cdo program studimi, ku ngjyra jeshile tregon se janë fitues në atë fazë. Më pas me datë 2 shtator nis procesi i regjistrimit.

 “Nga data 2 fillon procesi regjistrimit me faza 48 orëshe. Në raundin e parë do të kemi 7 fasha 48 orëshe ku maturantë do të ndjekin procesin e regjistrimit. Mbas regjstrimit do hapet ngjyra  e verdhë për ato maturantë që janë poshtë vijës së kuqe dhe ju hapet një vend studimi, që dmth që në fazen pasardhëse ata do jenë fitues dhe do vazhdojnë me regjistrimin”.- tha Arjan Xhelaj, drejtor i RASH.

Maturantët kanë mundësi për të kapur një degë studimi në tre raunde. Aplikimet për raundin e dytë nisin në 22 shtator dhe zgjasin deri më datë 24, ndërsa për raundin e tretë aplikimet janë nga data 19 tetor deri më 21. Por këtë vit për maturantët është shtuar edhe një mundësi tjetër.

 “Në raundin e fundit është dhëne edhe një mundësi tjetër shtesë për maturantët, të cilët pasi kanë vijuar të tre raundet dhe nuk kanë mundur që të regjistrohen në asnjë degë dhe shikojnë që kanë ngelur akoma kuota të lira në degët që ato nuk i kanë aplikuar në formularin a2 ose a3 gjatë raundeve të mëparshëm, të shkojnë pranë universitetit përkatës dhe të kërkojnë të regjistrohen. Universiteti i kontrollon ato në sistemin pranë e-albania nëse plotësojnë kriteret hyrëse, ato të mesatares, në rast se po atëherë fillojnë me regjstrimin, megjithëse nuk e kanë zgjedhur programin në raundin e mëparshëm”.- tha Arjan Xhelaj, drejtor i RASH.

Marrë nga TOPCHANNEL

matura 2022

Sondazh

Poll

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'