LIVE UPDATES
Aktualitet

U lirua nga burgu, flet mësuesi që u prangos me grupin kriminal: Beqirajt shpifën e ngatërruan dynjanë se duan të përfitojnë azil politik

Fajton Hajdari thotë se vëllezërit Beqiraj kanë shpifur. Ai shton se ata po kërkojnë të përfitojnë azil politik jashtë Shqipërisë e ndaj po e bëjnë këtë gjë.

6 Tetor 2022, 19:46 Nga F.M
U lirua nga burgu, flet mësuesi që u prangos me grupin kriminal:
Fatjon Hajdari

DURRËS- Fatjon Hajdari, me profesion mësues në Durrës ka hedhur poshtë të gjitha akuzat e ngritura nga vëllezërit Gentjan dhe Indrit Beqiraj të cilët ‘zbërthyen’ grupin e vrasësve me pagesë me bazë në Durrës. Ai u lirua sot nga burgu, tre ditë pasi u vu në pranga bashkë me të vëllanë si pjesë e grupit. Por, para mediave, Fajton Hajdari thotë se vëllezërit Beqiraj kanë shpifur. Ai shton se ata po kërkojnë të përfitojnë azil politik jashtë Shqipërisë e ndaj po e bëjnë këtë gjë.

Pjesë nga prononcimi:

Fatjon Hajdari: Asnjë nuk pranoi akuzën nga ato personat. Që thanë se i këna shit i kemi ble armët e kanë ngatërruar dynjanë. Këtë e bëjnë për të përfituar azil të ikin jashtë shtetit. Kanë bërë krimet e veta dhe tani kanë shtuar edhe këtë për shitje armësh, duan vetëm të ikin jashtë shtetit që t’i mbrojë shteti.

Pyetje: Ju kishit njohje me vëllezërit Beqiraj:

Fatjon Hajdari: Jo unë jo kishte vëllai, i njeh.

Për çfarë u akuzove?

Fatjon Hajdari: Kanë bërë shpifje. Kanë kontrolluar banesat dhe kanë shpifur për vëllain. Kur erdhën tek banesa jonë më gjetën armë me leje. Përderisa sa i kanë armët me leje më liruan sot. Ato tjerët po i mbajtën sërish 45 ditë. Kanë shpifur dy persona, kanë armë me leje…

A i njihni dy personat?

Fatjon Hajdari: S’kanë thënë për mua, kanë thënë për vëllain tim dhe të tjerë.

U akuzuat për grup të strukturuar kriminal?

Fatjon Hajdari: Ato jo unë, po ngaqë jetoj me një shtëpi me vëllain më morën edhe mua. Vëllai është Alban Hajdari.

Çfarë ndodhi sot në gjyq?

Gjykata e Durrësit ka dhënë masat e sigurisë për 14 të arrestuarit në kuadër të operacionit ‘Porositësit’. Gjykata caktoi masën burg pa afat për punonjësin e policisë së burgjeve Flamur Bejko dhe për dy vëllezërit Beqiri. Ndërsa masën e sigurisë burg me afat për 45 ditë, Gjykata e Durrësit e ka caktuar për 10 të tjerë.

Masa e caktuara:

‘Burg pa afat’:

Indrit Beqiraj, 32 vjeç banues në Durrës

Gentian Beqiraj, 39 vjeç banues në Durrës

Flamur Bejko, 52 vjeç, banues në Durrës

Burg me afat 45 ditë:

Armand Dalipi (Daka), 43 vjeç, banues në Durrës

Pëllumb Hoxha, 52 vjeç, banues në Fushë Krujë

Idajet Hoxha, 42 vjeç, banues në Bulqizë

Fatjon Myrta, 52 vjeç, banues në Sukth

Blerim Elezi, 51 vjeç, banues në Tiranë

Kujtim Daliallisi, 64 vjeç, banues në Shijak

Gentian Sheshi, 50 vjeç, banues në Durrës

Alban Hajdari, 38 vjeç, banues në Durrës

Armando Lama, 32 vjeç, banues në Durrës

Altin Celmani, 43 vjeç, banues në Tiranë

Për Ilirjan Feçin, i arrestuar më herët në kuadër të operacionit “Golden Bullet”, u referuan materialet shtesë në Prokurori.

operacioni porositesi fatjon hajdari

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013