LIVE UPDATES
Aktualitet

Çuçi është kreu i shoqatës, 992 kg trafik kanabisi me...velierë! Di gjë ministri i Brendshëm?

Por ka një detaj! Në Shqipëri, ka një drejtues shoqate për velierat, e ai është vetëm ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi. Një velierë e përfshirë në trafik droge, a di gjë për këtë detaj kreu i shoqatës? 

8 Gusht 2022, 13:18 Nga k.m.
Çuçi është kreu i shoqatës, 992 kg trafik kanabisi
Foto ilustruese

VLORË- Meqë skafet janë bërë "problematike" së fundmi dhe po kontrollohen shumë, skafistët dhe trafikantët e drogës kanë zgjedhur një mënyrë tjetër për të kaluar mallin. Përshembull, dje gjatë mbrëmjes, Policia shqiptare dhe Guardia di Financa kanë kapur në det 992 kg kanabis dhe kanë prangosur 3 persona. Aksidenti ka ndodhur pikërisht në momentin kur mes grupeve ishte bërë shkëmbimi i mallit dhe parave, e lënda nakorkotike po futen në një velierë, e cila do e niste drogën në Greqi.

"Gjatë operacionit u arrestuan 3 persona dhe sekuestruan 3 skafe, të cilët që transportonin drogën që ngarkohej në një velierë,"-është bërë me dije deri më tani nga burime jozyrtare pranë Poolicisë së Shtetit.

Duke qenë se pas tragjedisë së Himarës, ku 7-vjeçarja Jonada Avdia u masakrua nga skafi, shumë vëmendje do të tërhiqej po të përdorej një mjet i tillë. Për më tepër që i janë futur një sistemi filterimi në të gjithë vendin, duke ua bërë më të vështirë lëvizjen e lirë. Kështu që mjeti i ri i preferuar janë velierat. Drejtohen kryesisht nga era, e nuk ngrenë asnjë dyshim. 

Por ka një detaj! Në Shqipëri, ka një drejtues shoqate për velierat, e ai është vetëm ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi. Një velierë e përfshirë në trafik droge, a di gjë për këtë detaj kreu i shoqatës? 

Çuçi është kreu i shoqatës, 992 kg trafik kanabisi

"E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes,"-thoshtë ministri pak ditë më parë, kur dha komentin e tij të parë për tragjedinë e Potamit.

Duke shprehur hapur dhe dëshirat dhe gjërat që e kënaqin, mes tyre dhe velierat, që mesa duket nuk përdoren vetëm për sport. Por edhe për transport. Epo kohë të vështira, kërkojnë masa të vështira, edhe velierat po qe nevoja do përdoren. 

operacioni syri bledi cuci

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha