LIVE UPDATES
Aktualitet

URDHËRI/ RSF thirrje Prokurorisë: Ndaloni masat arbitrare, kini parasysh të drejtën e Informimit

Organizata deklaron se pasi ka kontaktuar Prokurorinë, i është pohuar se nuk kërkohet burgosja e gazetarit por ruajtja e sekretit hetimor. 

29 Shtator 2022, 12:54 Nga f.g
URDHËRI/ RSF thirrje Prokurorisë: Ndaloni masat arbitrare, kini
Foto ilustruese

TIRANE- Organizata Reporterët pa Kufij i kërkon Prokurorisë Shqiptare që të shmangë masat disporporcionale dhe denoncon kërcënimet e dënimeve me burg për gazetarët. Në një deklaratë për mediat, e publikuar sot, RSF deklaron se autoritetet duhet të kenë parasysh të drejtën e Informimit. Në deklaratë përmendet edhe rasti i gazetarit Elton Qyno, i cili u ndalua nga Prokuroria për të botuar dëshmitë e Nuredin Dumanit. Organizata deklaron se pasi ka kontaktuar Prokurorinë, i është pohuar se nuk kërkohet burgosja e gazetarit por ruajtja e sekretit hetimor. 

DEKLARATA E PLOTË E RSF: 

Prokurorët shqiptarë kanë ndaluar mediat të publikojnë tema me interes të përgjithshëm si sulmet ndaj institucioneve shtetërore dhe krimi i organizuar. Reporterët pa Kufij (RSF) i bën thirrje autoriteteve të shmangin masat disproporcionale dhe denoncon kërcënimin me dënimet me burg  për gazetarët.

"Nëse siguria shtetërore ose sekreti i dëshmisë janë arsye legjitime për kufizimin e lirisë së shtypit, autoritetet duhet të marrin masa proporcionale për të mos penguar arbitrarisht këtë të drejtë themelore", paralajmëron kreu i zyrës së Bashkimit Evropian për Ballkanin në RSF, Pavol Szalai. Asnjë gazetar nuk mund të kërcënohet me dënime me burg nëse raporton në përputhje me etikën e profesionit të tij për çështje me interes të përgjithshëm si sulmet kundër institucioneve shtetërore apo krimi i organizuar. U bëjmë thirrje prokurorëve dhe gjykatave shqiptare që të kenë parasysh të drejtën e informimit”.

Prokuroria e Tiranës më 19 shtator lëshoi ​​një ndalim total ndaj mediave për publikimin e të dhënave nga një rrjedhje e e dokumenteve sensitive pas një sulmi kibernetik të kryer ndoshta nga hakerat iranianë. Këto dokumente përmbanin ndër të tjera informacione për një komplot për të sulmuar kryeministrin Albin Kurti apo edhe dyshimet për një sulm terrorist në Ambasadën Shqiptare në Greqi. E pyetur nga RSF, zyra e prokurorit të Tiranës tha se ndalimi kishte për qëllim mbrojtjen e të dhënave personale, informacionit konfidencial të sigurisë shtetërore dhe sekretit hetimor dhe "nuk synon të pengojë aktivitetet e medias". Megjithatë, prokuroria nuk ka specifikuar kohëzgjatjen e këtij ndalimi, gjë që për më tepër nuk bën dallime mes dokumenteve të llojeve të ndryshme. Megjithatë është e sigurt që gazetarët që e shkelin atë i ekspozohen ndjekjes penale.

URDHËRI/ RSF thirrje Prokurorisë: Ndaloni masat arbitrare, kini
Deklarata


Ndalimi vjen pas një mase tjetër të prokurorisë së posaçme kundër korrupsionit më 14 qershor që synon Elton Qyno, një gazetar investigativ në kanalin Ora News që heton krimin e organizuar në Shqipëri. Bazuar në dosjen e hetimit dhe burimet e tij, gazetari pohon në shkrimet e tij se zyrtarë të lartë dhe personalitete politike janë përfshirë në aferat e një personi të dyshuar për veprimtari mafioze, Nuredin Dumani. E kontaktuar nga RSF, prokurori special kundër korrupsionit pohon se “objektivi (i ndalimit) nuk është burgosja e gazetarit, por ruajtja e sekretit të hetimit si dhe parandalimi i ngjarjeve të rënda që mund të shkaktohen nga publikimi i deklarata (nga bashkëpunëtorët e drejtësisë në kuadër të procedimeve penale) dhe nga hakmarrjet nga grupet rivale”. Ndaj, Elton Qyno i cili u detyrua të ndërpresë publikimet e tij për çështjen Dumani deri në përfundim të hetimeve penale, po kundërshton vendimin e prokurorit para Gjykatës Speciale të Shqipërisë. Dënimet e bëra nga gazetarët që shkelin këtë ndalim janë jashtëzakonisht të larta, sipas Kodit Penal Shqiptar: deri në gjashtë vjet.
Corson Në vendin e fundit në Ballkanin Perëndimor, Shqipëria renditet e 103-ta nga 180 vende në Indeksin Botëror të Lirisë së Shtypit të RSF-së 2022.

reporteret pa kufij elton qyno urdheri i spak per gazetaret

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari