LIVE UPDATES
Aktualitet

Vijon protesta e pronarëve të mjeteve lundruese: E paligjshme! Do dalim në det, Policia afat deri nesër

Pronarët janë shprehur se kjo është një padrejtësi pasi ata disponojnë dokumentacion të rregullt ligjor si dhe kërkojnë zgjidhje nga Policia Kufitare.

11 Gusht 2022, 14:36 Nga e.k
Vijon protesta e pronarëve të mjeteve lundruese: E paligjshme! Do
Një pronar mjeti lundrues i pranishëm në protestë

VLORË- Ka vijuar dhe ditën e sotme protesta e pranoarëve të mjetëve lundru7ese në Sarandë të cilëve u është pezulluar aktiviteti pas vendimit të Policisë Kufitare për tia bllokuar Jet Ski-të dhe Skafet.

Pronarët janë shprehur se kjo është një padrejtësi pasi ata disponojnë dokumentacion të rregullt ligjor si dhe kërkojnë zgjidhje nga Policia Kufitare.

Ata kanë dalë me një paralajmërim ditën e sotme ku njanë shprehur se nëse nuk merren masa deri ditën e nesërme dhe ata të dalin të punojnë pasi dhe sezoni është drejt fundit ata do të dalin në det të hapur.

“Po sorollatemi prej 10 ditësh, vijmë çdo ditë këtu dhe kërkojmë një zgjidhje nga komisariati i kufirit. Na kanë pezulluar në mënyrë të paligjshme. Dokumentacionet i kemi të sakta, të gjithë pronarët e mjeteve. Nuk dalin as të na japin përgjigje edhe pse e dinë se ky pezullim është i paligjshëm. Nuk ka arsye të na pezullojnë. Ne erdhëm të njoftojmë komisariatin e kufirit që nesër, sipas dokumenteve që na kanë dhënë institucionet, do t’i hedhim brenda sipas ligjit. Nëse këta vijnë nga dhunojnë dhe na gjobisin ne do ta çojmë çështjen në Prokurori dhe në Gjykatë", tha një pronar.

“Ne kemi paguar taksat. Nëse ju nuk jeni të aftë të na lini në ujë, të na siguroni infrastrukturën, na ktheni lekët dhe taksa. Keni afat edhe 1 ose 2 ditë. Nesër jemi në ujë. Jepini drejtim kësaj çështjeje", tha një tjetër.

Vendimi i Policisë Kufitare për bllokimin emjeteve lundruese erdhi pas ngjarjes tragjike të Potamit të ndodhur me datë 2 gusht ku ish-shefi i Komisariatit të Himares përplasi për vdekje 7-vjeçaren Jonada Avdia. Arjan Tase u fut në një zonë të ndaluar dhe pse e njihte mirë rregulloren, ndërkohë që kreu dhe manovra të rrezikshme duke vënë në rrezik dhe jetën e pushuesve të tjerë. Nën moton 'Drejtësi për Jonadën" janë zhvilluar dy protesta në kryeqytet ku shoqëria civile dhe qytetarët kërkojnë dorëheqjen e ministres së Turizmit, Mirela Kumbaro, ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi dhe Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Gledis Nano.

vlore

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët