LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrau bashkombasin pas një sherri të momentit, gjykata e apelit në Itali i ul dënimin Gilmond Metaliut

Karabinierët e njësisë hetimore, të koordinuar nga prokurorja Laura Deodato, kishin arrestuar Metaliun në nëntor 2020 kur Xhafa ende po luftonte mes jetës dhe vdekjes. Të dhëna të ndryshme kundër tij, një BMW X6 e errët ishte filmuar nga kamerat teksa mori Corso Matteotti në një moment pak para xhirimit. E njëjta makinë, pak minuta më vonë, ishte përjetësuar nga një tjetër kamera teksa largohej nga Corso Matteotti në drejtim të mbikalimit Giolitti

15 Nëntor 2022, 10:26 Nga d.a.
Vrau bashkombasin pas një sherri të momentit, gjykata e apelit në
Foto ilustruese

ITALI- Është konfirmuar ulja e dënimit në Gjykatën e Apelit për shqiptarin Gilmond Metaliu, 43 vjeç, vrasësi i bashkëkombasit të tij Adriatik Xhafës, 39 vjeç, i cili fillimisht mbeti i plagosur rëndë me armë zjarri mbrëmjen e 24 tetorit 2020 në Corso Matteotti dhe vdiq pas një muaji në spital. Gjyqtarët e ulën dënimin në 18 vjet e 4 muaj ku në shkallë të parë, dhjetorin e kaluar në gjykatën e Astiut, ku gjyqtari kishte dënuar 22 vite me procedurë të shkurtuar. Akuza është ajo e vrasjes së thjeshtë me dashje, pa rrethana rënduese dhe të pandehurit, iu njohën disa rrethana lehtësuese, përfshirë edhe atë të rrëfimit të krimit.

Sipas La Stampa, Karabinierët e njësisë hetimore, të koordinuar nga prokurorja Laura Deodato, kishin arrestuar Metaliun në nëntor 2020 kur Xhafa ende po luftonte mes jetës dhe vdekjes. Të dhëna të ndryshme kundër tij, një BMW X6 e errët ishte filmuar nga kamerat teksa mori Corso Matteotti në një moment pak para xhirimit. E njëjta makinë, pak minuta më vonë, ishte përjetësuar nga një tjetër kamera teksa largohej nga Corso Matteotti në drejtim të mbikalimit Giolitti. Karabinierët kishin ekzaminuar edhe pamjet e vëzhgimit me video të komunave në kufi me Astin, po atë natë, një BMW X6 identike kishte hyrë në qytetin e Isolës. Gjatë një kontrolli, makina ishte gjetur e braktisur pranë një kasolle në qytet, e regjistruar për një person që nuk kishte lidhje me krimin, u zbulua se muajt e fundit ishte përdorur nga Metaliu. Mësohet se atë mbrëmje viktima dhe i dyshuari, të dy me origjinë shqiptare, kishin debatuar në një lokal në periferinë lindore të qytetit.

Me sa është konstatuar, më herët Metaliu kishte shqetësuar të dashurën e Xhafës në Corso Alessandria, duke e filmuar me celularin e tij. Vajza i kishte telefonuar Xhafës, i cili ishte bashkuar me Metaliun në lokalin e frekuentuar nga të dy. Kishte pasur një përleshje dhe më pas Metaliu u kthye në makinën e tij, duke medituar hakmarrjen për rrahjen nga rivali i tij. Xhafa së bashku me tre shokë kishin shkuar në Corso Matteotti, për të mbyllur mbrëmjen duke biseduar nën shtëpinë e njërit prej tyre. Një zakon i krijuar për grupin.

Vrasësi e dinte këtë dhe kishte shkuar në kërkim të tyre, duke i gjetur dhe nxjerrë një pistoletë të kalibrit 22. Shokët e Xhafës kishin tentuar të ndalonin Metaliun duke i hequr krahun. Por kishte ndodhur një e shtënë, e cila rezultoi fatale. Gjatë hetimeve u zbulua mundësia që motivi i vërtetë i krimit të ishte borxhi i drogës. Metaliu, i cili kishte një standard jetese mjaft të lartë, merrej me kokainë. Megjithatë, disa elementë nuk janë shfaqur për të besuar se vrasja ka ndodhur për shkak të fërkimit kriminal dhe jo për inatin e krijuar në orët para të shtënave, siç pretendoi Metaliu në rrëfimin e tij në burg në prill 2021 në një marrje në pyetje me prokurorin Deodato. 

gilmond metaliu adriatik xhafa policia italiane

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni