LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Amber Heard vishet njësoj si Johnny Deep/ Ekspertja: Ky është një mesazh psikologjik

18 Prill 2022, 19:06 Nga DOSJA
Amber Heard vishet njësoj si Johnny Deep/ Ekspertja: Ky është

SHBA- Që nga fillimi i gjyqit të Amber Heard kundër Johnny Depp, sytë e gjithë botës janë drejtuar tek ata dhe ka shumë fansa që kanë vëzhguar me kujdes çdo detaj të ish-partnerit, ndaj nuk është për t’u habitur sasia e madhe e analizave të hollësishme të secilit gjesti dhe çdo veprim i atyre që janë përfshirë në gjykatën Fairfax, në Virxhinia, Shtetet e Bashkuara.

Bullfrag shkruan se së fundmi, shikuesit kanë vënë në dukje një detaj mjaft interesant në veshjet që Amber Heard dhe Johnny Depp kanë veshur gjatë gjyqit për shpifje dhe duket se disa fansa me sy shqiponjë kanë vënë re një ngjashmëri intriguese në veshjet e të dyve.

Gjithçka nisi që nga dita kur ata zgjodhën anëtarët e jurisë. Johnny u shfaq i veshur me një kostum gri, ndërsa Amber u vesh njësoj si ai të nesërmen. Ditën e parë të gjyqit, Johnny veshi një xhaketë të errët të kombinuar me një kravatë të bardhë dhe të nesërmen veshi një kostum me ngjyra të ngjashme, por me një karficë blete, një insekt që ka një kuptim shumë të veçantë për yllin e Pirateve tw Karaibeve.

Karfica e bletës është një distinktiv që Johnny e mban shpesh në veshjet e tij, pasi ky insekt ka një kuptim shumë të veçantë për të. Bleta përfaqëson punën dhe bollëkun. Pra, gjithçka tregon se Amber donte ta përdorte atë të nesërmen për t’i kujtuar Johnny-t kuptimin e bletës në një përpjekje për ta detyruar atë të hedhë poshtë ankesën kundër tij.

Çfarë do të thotë të vishesh si tjetri?

Sipas doktoreshës në psikologjinë e zhvillimit dhe profesoreshë në Universitetin e Hertfordshire, në Angli, Karen Pine, të vishesh si personi tjetër aludon në “njohjen e investuar”, një term që bazohet në rëndësinë e veshjes dhe mënyrën se si ajo ndikon në emocione, të dyja për veten dhe për të tjerët.

Veshja e njëjtë lidhet me shoqërinë, besnikërinë, “i njëjti fis, e njëjta ushtri, e njëjta shkollë”. Kështu që disa fansa besojnë se ajo që Amber synon të arrijë duke u veshur si Johnny është t’i dërgojë atij një mesazh që të mos tregohet i ashpër me të në gjykatë.

Ky është një mesazh psikologjik për ta zbutur emocionalisht. Përveç kësaj, ajo është veçuar në më shumë se një rast për përpjekjen e vazhdueshme për të krijuar kontakt me sy me Johnny gjatë gjyqit. Kjo e bën të qartë se ylli i Aquaman mund të këshillohet psikologjikisht.

Megjithatë, gjithçka tregon se edhe Johnny po këshillohet, pasi në asnjë moment nuk kthehet për të parë Amberin. Në fakt, ka qenë mjaft e qartë se ai i shmanget plotësisht frikësimit prej saj. Duke qenë se Amber u shfaq e veshur njësoj si Johnny, në rrjetet sociale janë bërë komente që vënë në dyshim shëndetin mendor të aktores.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

showbiz showbiz amber heard johnny depp amber heard johnny depp

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni