LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Filmi biografik i Bob Marley sukses i paparë, ndërkohë Madame Web zhgënjen

Të dy filmat dolën në kinema të martën për t'u njohur me shikuesit në Ditën së Shën Valentinit.

19 Shkurt 2024, 19:10 Nga S.B
Filmi biografik i Bob Marley sukses i paparë, ndërkohë Madame Web
foto ilustruese

SHBA- Filmi biografik i Bob Marley "Bob Marley: One Love" i tejkaloi pritshmëritë duke debutuar si numri 1 me shifra prej 27.7 milionë dollarësh, ndërsa "Madame Web" dështoi me një nga debutimet më të dobëta për një film të përqendruar te një personazh i Marvel. Të dy filmat dolën në kinema të martën për t'u njohur me shikuesit në Ditën së Shën Valentinit.

Në vend të kësaj, "One Love", me protagonist Kingsley Ben-Adir dhe prodhuar me përfshirjen e familjarëve të Marley, performoi afërsisht në të njëjtin nivel me biografitë e mëparshme muzikore si "Rocketman" dhe "Elvis". Filmi pritet të fitojë 51 milionë dollarë në gjashtë ditët e para, duke përfshirë vlerësimet për Ditën e Presidentit të hënën. Ai shtoi 29 milionë dollarë nga 47 territore ndërkombëtare.

Prodhuar për rreth 70 milionë dollarë, "One Love", me regji të Reinaldo Marcus Green, bën kronikë për Marley gjatë bërjes së albumit "Exodus" të vitit 1977, ndërsa drejtonte një koncert kryesor për Xhamajkën e tij të lindjes. Ndër producentët e filmit janë fëmijët e Marley, Ziggy dhe Cedella, dhe e veja e tij, Rita.

"Madame Web", megjithatë nuk rezultoi brenda pritshmërive. Lansime të tilla dikur ishin të pakuptueshme për filmat më vete me superheronj. Por filmi, një zgjatim i filmave Spider-Man, u përpoq të largonte zhurmën e keqe që rrethonte projektin prej 80 milionë dollarësh. Në të, Dakota Johnson luan si një mjeke ndihmëse e Nju Jorkut me fuqi të mprehta.

Biletat e 2024-ës kanë nisur një fillim të kthjellët për Hollywood-in dhe rezultati zhgënjyes për "Madame Web" nuk do të ndihmojë. Shfaqja e filmave është ngadalësuar në javët e fundit, ndërsa goditjet e vitit 2023 kanë ndikuar në oraret e publikimit të këtij viti. Edhe me hapjen e "One Love", shitjet e biletave ranë 15% në fundjavë krahasuar me vitin 2023, sipas ComScore.

bob marley madame web

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni