LIVE UPDATES
Art&Argëtim

I frymëzuar nga filmat e animuar, hapet parku i Ghiblit në Japoni

Ghibli Park, i hapur më 1 nëntor në Japoni, do të jetë një ëndërr e ethshme e një parku tematik për këdo që ka parë ndonjëherë filmat e animuar të bukur dhe shpesh surreal të studios dhe ka dashur të hyjë në botët që ata ndërtojnë.

11 Gusht 2022, 10:11 Nga d.a.
I frymëzuar nga filmat e animuar, hapet parku i Ghiblit në Japoni
Japoni

JAPONI- Fansat e "My Neighbor Totoro", "Kiki's Delivery Service" dhe filmave të tjerë nga Studio legjendare Ghibli, do të kenë një destinacion të ri për të shtuar në listën e tyre të udhëtimeve më vonë këtë vit.

Sipas CNN, Ghibli Park, i hapur më 1 nëntor në Japoni, do të jetë një ëndërr e ethshme e një parku tematik për këdo që ka parë ndonjëherë filmat e animuar të bukur dhe shpesh surreal të studios dhe ka dashur të hyjë në botët që ata ndërtojnë.

Deri kohët e fundit, lajmet për parkun mitik Ghibli rridhnin të ngacmuara në doza të vogla, spekulative në botimet japoneze. Ishte e paqartë se çfarë ndikimi kishte pandemia në datën e fillimit dhe çfarë do të gjenin vizitorët kur të hapej.

Parku Ghibli ndodhet në Parkun Memorial të Ekspozitës Aichi Earth, më pak se dy orë nga Kioto me tren. Parku i temave do të jetë rreth 17.5 hektarë kur të përfundoj. Kur të hapet në nëntor, tre nga pesë zonat e planifikuara do të jenë gati. Kryesorja është Magazina e Madhe e Ghibli, një objekt i brendshëm që do të strehojë artefakte dhe ekspozita nga filmat, duke përfshirë Ushtarin Robot nga "Kështjella në qiell", Catbus nga "Totoro" dhe një tjetër rekreacion nga "Bota e fshehtë e Arrietty".

Një zonë e dytë, "Kodra e Rinisë", përmban dyqanin antike nga "Whisper of the Heart" dhe një tjetër rekreacion nga "Macja kthehet". Dhe i treti është Dondoko Forest me një rekreacion të plotë të shtëpisë së Satsuki dhe Mei nga "Fqinji im Totoro" dhe një shesh lojrash me temë Totoro.

Një nga dy zonat që do të hapen më vonë ("pas vitit 2023", tha zyra e shtypit e parkut) është fshati Mononoke, duke iu referuar "Princeshës Mononoke" dhe aventurës së saj midis perëndive të kafshëve të mëdha të pyllit. Një interpretim artistik tregon fëmijët duke luajtur me Perëndinë Demon.

Tjetra është Lugina e Shtrigave, e cila do të përfshijë disa pjesë nga "Howl's Moving Castle" dhe më e ëmbël "Kiki's Delivery Service", për një shtrigë të re të zellshme dhe punëtore. Vizatimi i artistit tregon një udhëtim me filxhan çaji të zbukuruar me macen e Kiki-t, Jiji.

Mendoni për zhytjen dhe nxitjet për imagjinatë sesa piroteknikë dhe emocione që të kthejnë stomakun.at janë të disponueshme online që nga 10 gushti për datat që fillojnë më 1 nëntor. Rezervimet janë të nevojshme, pasi nuk do të shiten biletat e ditës.

Duhet të blini bileta të veçanta për çdo atraksion që dëshironi të vizitoni. Më e shtrenjta nga të treja është Magazina e Madhe e Ghibli. Biletat kushtojnë 2,000 ¥ (15 dollarë) për të rriturit dhe 1,000 ¥ (7,50 dollarë) për fëmijët gjatë ditëve të javës. Gjatë fundjavave dhe festave, ky çmim është 2500 ¥ (19 dollarë) për të rriturit dhe 1250 ¥ (9 dollarë) për fëmijët.

ghibli park ne japoni

Sondazh

Poll

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM