LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Organizatat kundër përdhunimit thirrje TokTok-ut: Bllokoni llogarinë e Andrew Tate

Tate, është rritur në popullaritet për retorikën e tij fyese që inkurajon burrat dhe djemtë të trajtojnë keq gratë dhe vajzat. Tate, një ish-kikboksier, mbledh miliona shikime çdo ditë.

8 Gusht 2022, 22:15 Nga I.A
Organizatat kundër përdhunimit thirrje TokTok-ut: Bllokoni
Andrew Tate

RUMANI- Organizatat bamirëse për përdhunimin dhe abuzimin në familje po bëjnë thirrje që Andrew Tate të ndalohet nga TikTok. Tate, është rritur në popullaritet për retorikën e tij fyese që inkurajon burrat dhe djemtë të trajtojnë keq gratë dhe vajzat. Tate, një ish-kikboksier, mbledh miliona shikime çdo ditë.

Duke përdorur fjalë përçmuese për gratë si 'hoes', 'b****es', 'wh***s' dhe më shumë, Tate inkurajon burrat të përfshihen në sjellje abuzive dhe mizogjene. Në kulmin e lëvizjes MeToo në vitin 2017, Tate shkroi në Twitter duke thënë se viktimat e përdhunimit duhet 'të mbajnë njëfarë përgjegjësie' për përdhunimin.

Ish-kikboksieri ka gjithashtu akuza për trafikim njerëzor të lidhura me të, pasi një grua thuhet se ishte mbajtur në shtëpi kundër vullnetit të saj.

Duke folur për Daily Mail, disa organizata u shprehën kundër mesazheve të Tate dhe shpjeguan se si mund ta përkeqësojë kulturën e përdhunimit dhe dhunës seksuale.

"Këto video janë një shembull i qartë i kulturës së përdhunimit, ku përdhunimi dhe dhuna seksuale minimizohen dhe të mbijetuarit fajësohen për krimet e kryera kundër tyre." Amelia Handy, drejtuese e politikave në krizën e përdhunimit në Angli dhe Uells tha për Daily Mail.

"TikTok ka përgjegjësinë për të garantuar sigurinë dhe mirëqenien e përdoruesve të tij: duke lejuar këto video në platformën e tyre, ata po dështojnë të mbrojnë miliona të rinj që përdorin aplikacionin e tyre," shtoi Handy.

Zainab Gulamali, menaxhere e politikave dhe çështjeve publike në Women's Aid, i bëri jehonë videove të Tate se kjo normalizon qëndrimet mizogjeniste dhe seksiste që janë në themel të të gjithë dhunës ndaj grave dhe vajzave.

“Ne e dimë se dhuna ndaj grave dhe vajzave është një spektër, që shkon nga komentet seksiste dhe “ballkat”, deri te krimet dhe vrasjet tmerrësisht të dhunshme. Është jetike që ne të gjithë të sfidojmë këto qëndrime mizogjene të rrënjosura thellë, të cilat normalizojnë gratë që keqtrajtohen emocionalisht, nënçmohen dhe kontrollohen, si dhe dëmtohen fizikisht”, tha ajo.

Njerëz të tjerë po i bëjnë thirrje TikTok të ndalojë Tate ashtu siç ka bërë Twitter. Tate ka disa llogari në Twitter, të cilat të gjitha janë ndaluar për shkelje të rregullave të Twitter. Organizata të tjera të dhunës në familje, si White Ribbon, ranë dakord se mbajtja e mesazheve të Tate në dispozicion të njerëzve normalizon dhunën ndaj grave dhe vajzave.

tiktok andrew tate

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre