LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Kush është ANDREW TATE? Njeriu më i rrezikshëm në rrjetet sociale, mendimet e frikshme për gratë e vajzat

Organizatat bamirëse kundër abuzimit në familje i kanë përshkruar postimet e Andrew Tate si mizogjeni ekstreme, e cila mund të radikalizojë sjelljen e burrave të moshuar dhe të rinj dhe mund të shkaktojë pasoja në botën reale.

8 Gusht 2022, 19:12 Nga k.m.
Kush është ANDREW TATE? Njeriu më i rrezikshëm në
Andrew Tate

RUMANI- Mizogjenia, seksizmi, promovimi i përdhunimit dhe trafikimit të qenieve njerëzore. Të gjitha këto lidhen me  Andrew Tate, i cili konsiderohet si një nga emrat më të rrezikshëm në rrjetet sociale dhe që me të drejtë është vënë në shënjestër të kritikave të ashpra.

Kush është Andrew Tate? Do ta njihni më mirë kur të kuptoni se ai beson se gratë e kanë vendin vetëm në shtëpi, se gratë nuk duhet të ngasin makinën dhe se ato janë pronë e burrave. Ai gjithashtu mendon dhe thotë se viktimat e përdhunimit duhet të "mbajnë përgjegjësi" për sulmet seksuale ndaj tyre. Ai mburret me lidhjet me vajza 18 deri në 19 vjeç. Në video të tjera, kikboksieri britaniko-amerikan, i cili pozon pranë makinave të shpejta, me armë dhe dëshiron të paraqitet si një playboy, flet për rrahjen e mbytjen e grave, hedhjen e sendeve të tyre dhe mbylljen në shtëpi.

"E godita në fytyrë dhe pastaj e kapa nga qafa. Hesht, kurvë, i thashë unë asaj,"-tregon ai në një video, "duke pretenduar" se rrahu një grua pasi ajo e akuzoi për tradhti.

Organizatat bamirëse kundër abuzimit në familje i kanë përshkruar postimet e Andrew Tate si mizogjeni ekstreme, e cila mund të radikalizojë sjelljen e burrave të moshuar dhe të rinj dhe mund të shkaktojë pasoja në botën reale. Ekspertët paralajmërojnë, por Tate është ende i pranishëm në internet.

Ky 35-vjeçar nuk është një figurë margjinale që fshihet në cepin e errët të rrjetit social, edhe pse po të ishte një person i tillë, sërish do të ishte i rrezikshëm. Në vend të kësaj, ai është një nga personalitetet më të famshme në TikTok, ku videot e tij janë parë 11.6 miliardë herë. Sa shifër e tmerrshme!

Kush është ANDREW TATE? Njeriu më i rrezikshëm në
Andrew Tate

Tate ndërton me kujdes "imazhin" e tij. Në rrjetet sociale, ai e prezanton veten si një guru vetëndihmues, duke u ofruar fansave të tij kryesisht meshkuj një recetë për të fituar para, për të tërhequr vajza. Në pak muaj, Tate u shndërrua nga një emër pothuajse i panjohur në një nga njerëzit më të përfolur në botë. Për shembull, në korrik kishte më shumë kërkime në Google për emrin e tij sesa Donald Trump dhe Kim Kardashian.

Si lindi popullariteti i Tate? Dëshmitë e marra nga Observer tregojnë se ndjekësve të Tate u thuhet të vërshojnë rrjetet sociale me videot e tij, duke zgjedhur klipet më të diskutueshme për të marrë shikimet maksimale.

Strategjia e koordinuar, që përfshin mijëra anëtarë të akademisë private online të Tate, “Hustler University” dhe një rrjet llogarish në TikTok, është përshkruar nga ekspertët si një "përpjekje e hapur për të manipuluar algoritmin" dhe për të rritur artificialisht përmbajtjen e tij. Në më pak se tre muaj, kjo strategji i ka fituar atij ndjekës masivë në internet dhe potencialisht miliona paund: 127,000 anëtarë tani paguajnë 39 £ në muaj për t'u bashkuar me komunitetin e Universitetit Hustler.

Kush është ANDREW TATE? Njeriu më i rrezikshëm në
Andrew Tate

Si ishte jeta e Andrew Tate para se të dominonte mediat sociale? Ai u rrit në një pronë në Luton, djali i një punonjësje hotelerie dhe një mjeshtri shahu. Ai ka qenë prej kohësh në kryefjalë për shkak të shpërthimeve të tij të diskutueshme. Gjatë të njëzetave, ai punoi si producent televiziv dhe njëkohësisht u stërvit për kikboks në një palestër lokale, duke vazhduar të ndeshet profesionalisht dhe të fitojë tituj botërorë.

Në vitin 2016, dukej se karriera e tij tashmë kishte përfunduar pasi u përjashtua nga sezoni i 17-të i “Big Brother” për shkak të një videoje ku ai godiste një grua me rrip.

“Ishte një lojë,”- u mbrojt ai. Menjëherë pas kësaj, u shfaq një video e dytë që tregonte atë duke i thënë një gruaje të numëronte mavijosjet që ai me sa duket i kishte shkaktuar asaj. Si Tate ashtu edhe gratë mohuan se kishte pasur ndonjë abuzim dhe thanë se videot tregonin "marrëdhënie seksuale konsensuale". Më pas, në shtator 2017, ai u kritikua nga organizatat bamirëse për mbështetjen e shëndetit mendor duke thënë se depresioni nuk ishte "i vërtetë". Muajin pasues, në vazhdën e lëvizjes #MeToo, ai tha se gratë duhet të "mbajnë njëfarë përgjegjësie" për përdhunimin.

Në mënyrë tronditëse dhe ironike, kjo e rriti praninë e tij në skenën publike dhe ai shpejt u shfaq në InfoWars, podkasti i teoricienit konspirativ Alex Jones, pozoi për një foto me YouTuber-in e krahut të djathtë Paul Joseph Watson dhe u takua me Donald Trump Jr. në Trump Tower.

“Gratë nuk duhet të shkojnë me pushime,”- thotë Tate.

Në vitin 2018, ai u ankua për "rënien e qytetërimit" në Facebook pasi pa një poster në aeroportin Heathrow "që i inkurajonte vajzat të shkonin me pushime në vend që të ishin nëna të dashura dhe gra të përkushtuara".

Rreth kohës kur policia britanike po hetonte akuzat për abuzim ndaj një gruaje, Tate besohet të jetë larguar nga Britania për në Rumani.

“Unë nuk jam përdhunues, por më pëlqen ideja që thjesht të jem në gjendje të bëj atë që dua. Më pëlqen të jem i lire,”-thoshte ai.

Tate aktualisht jeton në Rumani.

“Dua të jetoj në një vend ku mund t'i paguaj një polici 50 euro kur bëj një shkelje, dua të jetoj në një vend ku të gjithë kemi të drejtën e korrupsionit, jo si në Perëndim, ku kjo e drejtë është e rezervuar vetëm për të pasurit”, tha ai.

Andrew Tate ka premtuar se nuk shkojë kurrë në Serbi. Trajneri i tij, Amiri, nga Bosnja luftoi kundër serbëve në luftën e viteve nëntëdhjetë. Ai theksoi se nuk ka asgjë, por se vendimi i tij është një reflektim i “respektit për trajnerin”.

"Burrat e vërtetë kanë qen, jo mace"

Shumë nga fotot e Andrew Tate duken të padëmshme në shikim të parë. Në stilin e tij të sinqertë, ai tallej me burrat që pinë ujë rubineti në vend të ujit me gaz dhe me njerëzit që kanë mace.

"Burrat e vërtetë kanë qen,"-pretendon ai.

Ndikimi i rrezikshëm i Tate tek burrat e tjerë.

“Ai është njeriu më i frikshëm në internet”, thotë një grua. Kritikët thonë se popullariteti i Andrew Tate po ngre shqetësime për mizogjininë në internet dhe radikalizimin e mundshëm. Andrew Tate ka 4.1 milionë ndjekës në Instagram, ndërsa vëllai i tij Tristan, i cili promovon një "imazh" të ngjashëm, ka 1.1 milionë fansa./Blic

andrew tate

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra