LIVE UPDATES
Art&Argëtim

S'keni parë kurrë një gjë të tillë! Ka nisur puna, princi saudit po ndërton qytet në shkretëtirë (PROJEKTI)

Konceptet e sapo zbuluara të dizajnit tregojnë një qytet futuristik me mure, e me pasqyrë nga jashtë, që shtrihet nga Deti i Kuq në lindje përgjatë shkretëtirës dhe në një varg malesh.

28 Korrik 2022, 15:30 Nga k.m.
S'keni parë kurrë një gjë të tillë! Ka nisur
Pamje nga projekti

ARABI SAUDITE- Princi saudit të kurorës Mohammed bin Salman ka një plan të "çmendur". Ai do të ndërtojë një qytet të gjatë dhe të ngushtë, më shumë se 105 milje (168.9 km) të gjatë, për ta mbushur me 9 milionë banorë dhe që funksionon tërësisht me energji të rinovueshme. Ky është vizioni që udhëheqësit e Arabisë Saudite kanë për The Line, pjesë e një "projekti giga" që do të riformojë mbretërinë.

Konceptet e sapo zbuluara të dizajnit tregojnë një qytet futuristik me mure, e me pasqyrë nga jashtë, që shtrihet nga Deti i Kuq në lindje përgjatë shkretëtirës dhe në një varg malesh.

Detaje për qytetin:

Do të jetë vetëm 200 metra i gjerë 
Do të ngrihet 500 metra mbi nivelin e detit - më i lartë se Empire State Building;
Banorët do të mund të kryejnë detyrat dhe të lëvizin në të gjithë qytetin me një shëtitje prej pesë minutash;
Nuk do të ketë makina apo rrugë;
Hekurudha me shpejtësi të lartë do të transportojë njerëzit nga skaji në skaj në 20 minuta;
Ndërtimi i tij do të kushtojë qindra miliarda dollarë.
Ndërtimi tashmë ka filluar dhe parashikimet saudite kërkojnë që 1.5 milionë njerëz të jetojnë në The Line deri në vitin 2030.

Projektuesit thonë se struktura do të ruajë një klimë ideale gjatë gjithë vitit, falë përzierjes së saj të hijes, dritës së diellit dhe ajrosjes. Por jo të gjithë ishin aq të interesuar për konceptin e të jetuarit midis mureve gjigante në shkretëtirën saudite. Projekti "Neom" udhëhiqet nga bin Salman, i cili synon të diversifikojë ekonominë e mbretërisë dhe ta ndihmojë atë t'i përgjigjet ndryshimeve klimatike. Projekti financohet nga fondi i investimeve publike të qeverisë.

arabi saudite

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!