LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Avioni i tij privat bëri një fluturim 14-minutësh, Drake iu përgjigjet kritikave

Drake është kritikuar për flutrimin e tij 14-minutësh. Ai është shprehur se nuk mund ta marrë do kushdo atë fluturim me aq pak minuta.

28 Korrik 2022, 14:18 Nga s.s
Avioni i tij privat bëri një fluturim 14-minutësh, Drake iu
Reperi Drake

SHBA- Drake i është përgjigjur raporteve se ai mori një fluturim 14-minutësh me avionin e tij privat, duke shkaktuar reagime të shumta në fillim të kësaj jave.

Javën e kaluar, llogaria në Twitter @CelebJets, e cila gjurmon fluturimet e të famshmëve, postoi në Twitter se avioni i Drake kishte shkuar nga vendlindja e tij Toronto në Hamilton me udhëtimin që mbulonte vetëm 38 milje, e cila zgjati vetëm 14 minuta. Sipas llogarisë, fluturimi përdori 1,522 litra karburant dhe ishte përgjegjës për katër ton emetime CO2.

Reperi u përball me kritika të forta për udhëtimin e supozuar, ku shumë media sociale shprehën zemërim për ndikimin mjedisor të një udhëtimi kaq të shkurtër. The Guardian e përfshiu fluturimin në një artikull rreth të famshëmve që bënin udhëtime të shkurtra, duke kritikuar udhëtime të tjera të shkurtra ajrore nga Floyd Mayweather, Kylie Jenner, Kim Kardashian dhe Mark Wahlberg, raporton The Guardian. "Kanadezët do të ankohen për ndryshimin e klimës dhe më pas do të paguajnë mijëra për të shkuar në koncertin e ardhshëm të Drake, duke u bërë sikur ai nuk po merr avionin e tij privat në fluturimet nga Hamilton në Toronto”, ka shkruar reporteri i teknologjisë së Torontos, Temur Durrani në Twitter.

Drake ka sqaruar më në fund fluturimin tepër të shkurtër duke thënë se “nuk mund ta marrë do kushdo atë fluturim”. “Ky ishte vetëm ata që lëvizin aeroplanët në cilindo aeroport në të cilin po ruhen për këdo që ishte i interesuar për logjistikën … askush nuk e mori atë fluturim. Nuk mund ta marrë do kushdo atë fluturim”, tha Drake.

“Drake është pjesë e problemit, duke bërë fluturime të shumta 15-minutëshe për në Hamilton dhe mbrapa ndërsa mjedisi po shembet. Shoku, merr trenin vazhdo”, ka shkruar në Twitter shkrimtari Jesse Hawken.

Në fillim të këtij muaji, reperi u kritikua për çmimet e biletave për një koncert të ardhshëm të ribashkimit të Young Money që ai do të organizojë në Toronto në gusht, ku do të shfaqin njerëz si Nicki Minaj dhe Lil Wayne .

drake

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve