LIVE UPDATES
Politike

Balluku: Nuk do të lejojmë ndërprerjen e energjisë elektrike

23 Mars 2022, 22:11 Nga DOSJA
Balluku: Nuk do të lejojmë ndërprerjen e energjisë elektrike

TIRANË- Qeveria shqiptare ka investuar që skenarët e ndërprerjes së energjisë të mos përsëriten më. Kështu tha ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës Belinda Balluku e ftuar në emisionin ‘Now’ në Euronews Albania.

Balluku e lidhi krizën energjetike me një situatë gjoepolitike të nxitur nga tregjet e naftës, me të cilën siç tha po përballet Europa. Ministrja siguroi se qeveria ka bërë blerje afatgjata të energjisë në mënyrë që të mos dalë çdo ditë në treg, ndërsa shtoi se sipas parashikimeve fillimi i prillit do të ketë reshje, çka do të ndikojë pozitivisht në kaskadën e Drinit.

Presim reshje në datat 2, 3, 4 dhe 5 prill në Kaskadën e Drinit, në RMV dhe Alpe që janë vendburime për këtë kaskadë dhe depozitat e dëborës që do na ndihmojë në maj dhe qershor. Por kemi bërë edhe blerje afatgjata të energjisë për të mos dalë në treg çdo ditë”, tha ministrja.

Marrë nga Euronews

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike belinda balluku belinda balluku

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët