LIVE UPDATES
Bota

Banka Botërore: Pandemia e koronavirusit ka bërë që 100 milionë njerëz të preken nga varfëria ekstreme

23 Gusht 2020, 08:44 Nga DOSJA
Banka Botërore: Pandemia e koronavirusit ka bërë që 100

SHBA– Pandemia e koronavirusit ka “gjunjëzuar” botën ku ditë pas dite po shënohen numra të frikshëm të të infektuarëve dhe viktimave, e për këtë arsye qeveritë janë detyruar të marrin masa të rrepta për frenimin e Covid-19, por këto rregulla kanë goditur rëndë edhe ekonominë e atyre shteteve që kanë zgjatur për shumë muaj izolimin.

Sipas raportimit nga Banka Botërore  pandemia e koronavirusit ka bërë që pothuajse  100 milion njerëz të kthehen në varfëri ekstreme. Ky lajm është bërë me dije nga Presidenti i Bankës Botërore David Malpass, ndërsa shton se gjatë kësaj kohe shifra në lidhje me papunësinë, veçanërisht në mesin e të rinjve, po rritet ndjeshëm.

Huadhënësi me qendër në Uashington vlerësoi më parë 60 milion njerëz që do të përjetonin varfëri ekstreme për shkak të COVID-19, por vlerësimi i ri thotë se të paktën 70 deri në 100 milion njerëz ndodhen në kushte të varfërisë ekstreme, ndërsa raportohet se ky numër mund të rritet nëse pandemia përkeqësohet edhe më shumë.

Kjo është arsyeja pse është e domosdoshme që kreditorët të ulin borxhin e vendeve të varfëra. Gati 160 miliardë usd kredi për 100 kombe deri në qershor 2021.

Përhapja e pandalshme e emergjencës COVID-19 dhe pasojat ekonomike kanë bërë që ekspertët të rishikojnë vlerësimet, aq sa sot ekzistojnë midis 70 dhe 100 milion individëve që mund të bien në një gjendje të “varfërisë ekstreme”. Dhe shifra, paralajmërojnë ata, mund të “rritet edhe më shumë” nëse pandemia vazhdon në të ardhmen.

Dobësitë e lidhura me borxhin, paralajmëron presidenti i Bankës Botërore janë të larta dhe ekziston një imperativ ‘thelbësor’ për të gjetur investitorë të rinj. Banka Botërore synon të ndajë 160 miliardë dollarë kredi për 100 kombe deri në qershor 2021, për të siguruar një përgjigje të menjëhershme ndaj urgjencës.”-ka thënë Presidenti i Bankës Botërore David Malpass.

Ndërkohë shifra e lidhur me varfërinë ekstreme e vendosur nën pragun e 1.9 dollarë në ditë, po rritet ditë pas dite.

Sipas Malpass, përkeqësimi është i lidhur me një kombinim faktorësh, duke filluar nga humbja e pandalshme e punëve gjatë pandemisë, deri te krizat në zinxhirin ushqimor që e kanë bërë më të vështirë aksesin ndaj ushqimit. Sa më e gjatë të jetë kohëzgjatja e krizës, shton presidenti, aq më i madh është numri i njerëzve që do të kthehen në kushte të ‘varfërisë ekstreme’.

Carmen Reinhart, kryeekonomisti i ri i Bankës Botërore, e quajti krizën ekonomike një “depresion pandemik”.

Megjithatë Presidenti i Bankës Botërore duket më pak i shqetësuar për përkufizimin terminologjik, duke deklaruar ata mund të fillojmë ta quajnë atë depresion, por qëllimi mbetet ai i “ndihmës së vendeve që të jenë elastike” duke e kthyer mbrapa kursin dhe duke shkuar në anën tjetër të bankës.

Burimi: thebharatexpressnews

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota 100 milionë persona ne varferi banka boterore david malpass koronavirusi ne bote 100 milionë persona ne varferi banka boterore david malpass koronavirusi ne bote

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE