LIVE UPDATES

banka botërore

Ekonomi 7 Tetor 2020, 09:27

Banka Botërore në raportin e saj të fundit të Rishikimit Ekonomik të vjeshtës për Europën dhe Azinë Qendrore evidenton në seksionin për Shqipërinë, se kriza po ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

16 milionë euro ka marrë Ministria e Shëndetësisë nga Banka Botërore për të përballuar Covid19 - Ekonomi
LIVE UPDATES
Ekonomi

16 milionë euro ka marrë Ministria e Shëndetësisë nga Banka Botërore për të përballuar Covid19

3 Shtator 2021, 13:08 Nga DOSJA
16 milionë euro ka marrë Ministria e Shëndetësisë nga

Ministria e Shëndetësisë ka kontraktuar me disa kompani 16 milionë euro, fonde këto të dhëna nga Banka Botërore për të përballuar emergjencën e Covid-19 nga qershori 2021 deri në fund të vitit 2022.

Këto fonde do të mbështesin rritjen e kapaciteteve në afat shkurtër dhe afatmesëm përmes investimeve në funksionet thelbësore të shëndetit publik si: Fuqizimin e sistemeve të paralajmërimit të hershëm; zbulimit të rasteve dhe gjurmimit të kontakteve; sigurimi i pajisjeve dhe materialeve të kujdesit shëndetësor dhe sigurimi i pajisjeve laboratorike.

 5,1 mln euro për forcimin e mbikëqyrjes së Covid-19

Një nga komponentët e kredisë është forcimi i mbikëqyrjes së pandemisë, me qëllim frenimin e përhapjes së saj. Fondet do përqendrohen në blerjen e pajisjeve laboratorike dhe mbështetje më të madhe për zbulimin e rasteve të reja dhe gjurmimin aktiv të kontakteve. Fondet do të përdoren edhe më investime shtesë në burime njerëzore (epidemiologë) dhe investime të reja që lehtësojnë gjurmimin e kontakteve.

Këto investime do të shërbejnë për të dhënë në kohë informacionin e nevojshëm për vendimmarrje që lidhen me menaxhimin dhe zbutjen e pandemisë.

9 milionë euro, investime dhe mjete mbrojtëse në spitale

Rreth 9 milionë euro nga huaja do të përdoren gjatë 6-mujorit të dytë të këtij viti dhe vitit që vjen për mjete dhe pajisje në sistemin e kujdesit shëndetësor në vijën e parë të frontit.

Fondet do të përdoren për blerjen e mjeteve dhe pajisjeve mbrojtëse që kanë të bëjnë me minimizimin e rreziqeve për pacientët dhe shëndetin e personelit, duke përfshirë rritjen e numrit të shtretërve të kujdesit intensiv, trajnimin e stafit të institucioneve shëndetësore dhe punonjësve të vijës së parë. Aktualisht ka 306 shtretër të kujdesit intensiv në Shqipëri (ekuivalent me 10.7 shtretër për 100,000 popullatë).

0,9 mln euro distancimin fizik dhe komunikimin në distancë

Kjo shumë do të mbështesë përpjekjet e qeverisë për të siguruar distancim të sigurt fizik. Ai gjithashtu do të mbështesë synimet e Qeverisë së Shqipërisë për zhvillimin aftësive të fuqisë punëtore (si për personelin klinik ashtu edhe për atë administrativ), për komunikim në distancë, zhvillimin e telemjekësisë, duke i dhënë përparësi të sëmurëve me gjendje kronike dhe duke e siguruar atyre shërbimet e që nuk mund të ofrohen përmes platformave virtuale mund të ofrohen në mënyrë efektive gjatë kohës së masave për distancimin fizik. Më këtë hua do të mundësohet shpërndarja e ilaçeve drejtpërdrejt në shtëpitë e të moshuarve dhe grupeve të tjera të cenueshme.

0.5 mln euro për menaxhimin e projektit

Ky komponent do mbështesë administrimin e përgjithshëm të projektit, përfshirë menaxhimin e tij monitorimin dhe raportimin e zbatimit. Strukturat ekzistuese të Ministrisë së Shëndetësisë do të kryejnë funksionet e monitorimit dhe zbatimit të projektit. Marrë nga Monitor.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi 9 mln euro pajisje kunder covid19 msh 16 milione euro fonde 9 mln euro pajisje kunder covid19 msh 16 milione euro fonde

Sondazh

Poll

Ekonomi 3 Shtator 2021, 11:36

TIRANË– Shitja e aboneve muore për shumën e 600 lekëve të reja, ndërkohë që çmimi real është 1600 duket se nuk ka shkaktuar probleme tek qytetarët. ...

Ekonomi 2 Shtator 2021, 07:35

Huamarrja e kompanive shtetërore është në rënie

Huamarrja e kompanive publike në sektorin bankar ishte në rënie edhe gjatë këtij viti.Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se në fund të muajit korrik, por...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS