LIVE UPDATES
Ekonomi

Trendet e punësimit, BB: Një pjesë e vendeve vakante plotësohen në kanale informale

3 Qershor 2021, 06:35 Nga DOSJA
Trendet e punësimit, BB: Një pjesë e vendeve vakante

Monitorimi i tendeve të punësimit në kohë reale, publikuar nga Banka Botërore tregon mënyrën sesi operojnë sektorët për të gjetur punonjësit, preferencat e tyre për kanalet ku njoftojnë këto nevoja për punonjës si dhe sektorët që kanë më shumë kërkesa pavarësisht krizës së COVID-19.

Nga monitorimi mes qershorit dhe gushtit të vitit 2020, raporti i bankës vëren se u bënë dy herë më shumë postime online në portalet private të punësimit sesa në portalin e Shërbimit Kombëtar të Punësimit.

Shumica e vendeve të lira të punës të postuara në portalet private të punës janë të përqendruar në qendrën ekonomike që është Tirana. Përveç këtij përqendrimi, portalet private të punësimit gjithashtu mbulojnë më shumë qytete, ndërsa vendet e lira të punës të publikuara në faqen e internetit të Shërbimit Kombëtar të Punësimit janë më shumë të shpërndara në mënyrë të barabartë nëpër qytete më të mëdha” thuhet në raport.

Sa i takon sektorëve më aktivë rezulton se 77 përqind e të gjitha njoftimeve për punë në internet janë në sektorin e shërbimeve, që përbën pothuajse gjysmën e punësimit në Shqipëri në 2019 sipas të dhënave nga Anketa e Fuqisë Punëtore.

Një vështrim nga afër i të dhënave tregon se numri më i madh i vendeve të lira të punës u postuan nga kompanitë e tregtisë me shumicë dhe pakicë (20 përqind e vendeve të lira të punës), pasuar nga bizneset e përqendruara veprimtari profesionale, shkencore dhe teknike (p.sh., këshillim dhe menaxhim) (15 përqind e vendeve të lira të punës) dhe firmat në industrinë prodhuese (13 përqind e vendeve të lira të punës)” thuhet në dokument.

Raporti vëren se fokusi sektorial i portalit të Shërbimit Publik të Punësimit ndryshon nga portalet private të punësimit. Pothuajse të gjitha vendet e lira të punës lidhur me veprimtari profesionale, shkencore dhe teknike, të cilat kryesisht janë pozicione konsulente, janë publikuar në portale private punësimi. Anasjelltas, vendet e lira të punës në prodhim, akomodim e shërbimet e ushqimit kryesisht ofrohen përmes portalit të Shërbimit Kombëtar të Punësimit.

“Këto zbulime sugjerojnë që portalet private të punësimit mund të mbizotërojnë në sektorët që lidhen me një përqindje më të lartë të punëve që kërkojnë aftësi të larta apo mesatare.

Portalet e punësimit (si private ashtu edhe publike) mbulojnë një segment të përzgjedhur të tregut të punës, pasi shumë vende pune janë ende të plotësuara përmes kanaleve joformale në Shqipëri. Megjithatë, monitorimi i vendeve të lira të punës në internet mund të sigurojë informacion në kohë reale mbi trendet specifike të industrisë, që është veçanërisht e rëndësishme gjatë krizës COVID-19” thuhet në dokument.

Shembulli në figurën 4(shih ne fund të artikullit) tregon që industritë në rrezik gjatë pandemisë COVID-19  (shënuar me të kuqe) janë ato akoma duke gjeneruar shumicën e vendeve të lira të punës, që nga gushti i vitit 2020. Anasjelltas, sektorët që përballen me rrezik më të ulët mund të përjetojnë  një numër më të madh të postimeve sesa zakonisht, siç është ndoshta rasti për shëndetin edhe aktivitetet e punës sociale. Më shumë analiza do të kryhen për të konfirmuar këto hipoteza fillestare.

Sipas BB seri kohore më të gjata mund të përdoren për të monitoruar ndikimin e krizës COVID-19 në sektorë, si dhe rimëkëmbjen e tyre, duke siguruar  të dhëna në kohë reale dhe të ndara./Monitor.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi banka boterore punesimi ne shqiperi banka boterore punesimi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE