LIVE UPDATES
Ekonomi

BB rishikon me rritje ecurinë e PBB e Shqipërisë këtë vit, ndikimi në mirëqenie, i ulët

7 Tetor 2021, 05:16 Nga DOSJA

TIRANË– Ekonomia shqiptare do rritet me 7.2% këtë vit, pas tkurrjes me 4% vitin e kaluar, sipas një raporti të fundit të Bankës Botërore. Në vitet në vijim, rritja do të ngadalësohet ne 3.8% në 2022 dhe 3.7% në 2023. Në raport me parashikimin e qershorit, pritshmëria për ecurinë ekonomike ketë vit është përmirësuar me 2.8 pikë përqindje.

Pandemia goditi rëndë ekonominë e Shqipërisë. PBB -ja ra me 4 për qind teksa qeveria rriti borxhin publik për të zbutur rënien ekonomike përmes rritjes së shpenzimeve. Aktiviteti ekonomik është rikthyer në vitin 2021 dhe PBB-ja parashikohet të rritet me 7.2 për qind, i nxitur nga sektori i ndërtimit dhe aktiviteti i rindërtimit të pasojave të tërmetit.

Banka Botërore referon se, sidoqoftë, perspektivat ekonomike mbeten të pasigurta pasi rastet ditore kanë filluar të rriten përsëri. Deri në gusht 2021, shkalla e vaksinimit ishte rreth vetëm 20 për qind. Nëse rivendosen, masat e reja të kontrollit ato do të ushtrojnë presion mbi aktivitetin ekonomik dhe punësim, veçanërisht në shërbime dhe prodhim.

Qeveria plotësoi me sukses nevojat e saj për financim duke emetuar Eurobondin në 2020 dhe planifikon ta përsërisë edhe këtë vit, duke ushtruar presion për rritjen e mëtejshme të borxhit publik. Qeveria pezulloi përkohësisht rregullin fiskal që nuk lejonte që borxhi publik të vinte në rritje në raport me PBB. Megjithatë shanset mbeten të ulta që vendi të përballet me një valë të re pandemie

Në mungesë të konsolidimit fiskal, rreziqet e rifinancimit mund të lindin nëse kërkesa e tregut financiar përmbyset dhe normat e interesit rriten. Kushtet strukturore për një rritje të qëndrueshme ekonomike u vlerësuan të dobëta. Edhe pse rritja ekonomike ishte mesatarisht 3,3  % në vit gjatë 2015-2019, produktiviteti  ka mbetur në vend dhe ekonomia dominohet nga ndërmarrje të vogla dhe mesme.

Logjistika e varfër dhe integrimi i dobët në treg dekurajojnë investimet private. Përveç kësaj, grumbullimi i dobët i të ardhurave publike me vetëm 26.3 për qind të PBB -së pengon investimet shumë të nevojshme në infrastrukturën publike dhe kapitalin njerëzor.

Ekonomia shqiptare ka treguar shenja inkurajuese të rimëkëmbjes në vitin 2021. Besimi i konsumatorëve, kërkesa e jashtme, dhe stimuli fiskal mbështeti rritjen. Ndërtimi udhëhoqi rritjen e PBB -së në tremujorin e 2021 dhe pritet të mbetet  fortë, falë rindërtimeve të reja dhe projekteve infrastrukturore.

Kërkesa dhe kushtet e favorshme hidrologjike kanë rritur prodhimin e energjinë dhe eksporteve. Ndërkohë, presioni  i inflacionit po rritet. Çmimet e ushqimit dhe naftës e ushtruan presion mbi inflacionin mesatar duke e çuar në 1.8 për qind në tremujorin e dytë, nga 0.9 për qind në tremujorin e parë. Ndërsa inflacioni bazë mbetet i qëndrueshëm në 1.4%, presioni në rritje mund të intensifikohet me zgjerimin e kërkesës dhe stimulit monetar dhe fiskal.

Tregu i punës nuk është rikuperuar ende. Pjesëmarrja e forcën e punës në tremujorin e dytë2021 vazhdon të jetë nën nivelin e së njëjtës periudhë të 2019. Ka ende një deficit prej rreth 35 mijë vende pune relative deri në krahasim me 2019.

 

Marrë nga Monitor.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

ekonomi ekonomi banka boterore rritja e konomike ne shqiperi banka boterore rritja e konomike ne shqiperi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE