LIVE UPDATES
Bota

Raporti i Bankës botërore: Pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi 97 miliardë dollarë dëme

Sipas raportit, Ukraina pësoi 252 miliardë dollarë humbje nga goditjet në ekonominë dhe prodhimin e vendit, si dhe kostot shtesë që lidhen me luftën, ndërsa zhvendosja e një të tretës së banorëve të Ukrainës pritet të rrisë shifrën shkalla e varfërisë në 21% nga vetëm 2% para luftës.

9 Shtator 2022, 14:39 Nga d.a.
Raporti i Bankës botërore: Pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi 97
Banka boterore

UKRAINË- Pushtimi rus i Ukrainës shkaktoi më shumë se 97 miliardë dollarë dëme të drejtpërdrejta në Ukrainë që nga 1 qershori, por rindërtimi i vendit ka të ngjarë të kushtojë rreth 350 miliardë dollarë, sipas një raporti të publikuar sot nga Banka Botërore, qeveria e Ukrainës dhe Komisioni Evropian.

Sipas raportit, Ukraina pësoi 252 miliardë dollarë humbje nga goditjet në ekonominë dhe prodhimin e vendit, si dhe kostot shtesë që lidhen me luftën, ndërsa zhvendosja e një të tretës së banorëve të Ukrainës pritet të rrisë shifrën shkalla e varfërisë në 21% nga vetëm 2% para luftës.

Në përgjithësi, raporti vlerëson se nevojat e Ukrainës për rindërtim mund të arrijnë 349 miliardë dollarë për periudhën deri më 1 qershor, rreth 1.6 herë më shumë se PBB-ja kombëtare prej 200 miliardë dollarësh në vitin 2021. Nga kjo shumë, 105 miliardë nevojiten në afat të shkurtër për të adresuar nevojat urgjente të tilla si rindërtimi i mijëra shkollave të dëmtuara dhe mbi 500 spitaleve.

Është gjithashtu e domosdoshme përgatitja për dimrin e ardhshëm potencialisht të ashpër duke rindërtuar shtëpitë e dëmtuara, duke rivendosur ngrohjen dhe duke blerë gaz natyror. Këto vlerësime janë paraprake dhe kostot ka të ngjarë të rriten ndërsa lufta vazhdon, thekson raporti.

Ndikimi i pushtimit rus do të jetë i dukshëm për breza, me familje të zhvendosura dhe të ndara nga njëra-tjetra, ndërprerje në zhvillimin njerëzor, shkatërrim të trashëgimisë kulturore dhe përmbysje të trajektores pozitive të ekonomisë dhe indeksit të varfërisë”, thekson raporti.

Arup Banerjee, drejtori rajonal i degës së Bankës Botërore në Evropën Lindore, tha se gjetjet bazoheshin në një metodologji "shumë të fuqishme" dhe të pranuar ndërkombëtarisht dhe duhet të përfshihen në samitin e rindërtimit të Grupit të Shtatë, i planifikuar për t'u mbajtur në Berlin më 25 tetor.

Siç tha ai, vlerësimet fillestare të Ukrainës se 750 miliardë dollarë do të nevojiteshin për rindërtimin e ekonomisë ndoshta u konkluduan nga shkalla e dëmit material dhe financiar, por metodologjia e saktë e përdorur për këtë vlerësim nuk është e qartë.

Oleg Ustenko, një këshilltar i lartë ekonomik i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se Ukraina ka nevojë për angazhime nga vendet donatore për të vazhduar sigurimin e 5 miliardë dollarëve në financim çdo muaj për vitin e ardhshëm. Banerjee ra dakord se Ukraina do të ketë nevojë për mbështetje të jashtme në vitin 2023, përveç nëse ka "disa ndryshim vërtet drastik në rrjedhën e luftës".

Ai tha se ekonomia është në "formë pak më të mirë" sesa pritej dhe PBB-ja e vendit tani po tregon një tkurrje prej 30-35% në 2022 në vend të 45% të parashikuar fillimisht.

banka botërore lufta ukraine-rusi arup banerjee oleg ustenko

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE