LIVE UPDATES
Bota

Kërcënime të reja nga Moska, Zakharova: Perëndimi do të shkatërrohet nga tavani i çmimeve

Pak përpara se Bashkimi Evropian të shpallte një kufi mbi çmimin e gazit rus dje, të mërkurën, presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi se do të ndërpresë furnizimet nëse vendosen kufizime të tilla, duke paralajmëruar Perëndimin se do të ngrijë si "bishti i ujkut" me një zanë ruse përrallë.

9 Shtator 2022, 13:39 Nga d.a.
Kërcënime të reja nga Moska, Zakharova: Perëndimi do të
Maria Zakharova

RUSI- Rusia ka paralajmëruar Perëndimin se planet për të kufizuar çmimin e eksporteve të naftës dhe gazit rus në përgjigje të luftës në Ukrainë do të dështojnë dhe përfundimisht do të destabilizojnë Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.

Pak përpara se Bashkimi Evropian të shpallte një kufi mbi çmimin e gazit rus dje, të mërkurën, presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi se do të ndërpresë furnizimet nëse vendosen kufizime të tilla, duke paralajmëruar Perëndimin se do të ngrijë si "bishti i ujkut" me një zanë ruse përrallë.

Grupi i shtatë vendeve kryesore të industrializuara dëshiron të vendosë një tavan mbi çmimin e naftës, i cili ende nuk është përcaktuar. Përfaqësuesja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, tha se perëndimorët nuk e kuptonin se masa të tilla do të preknin përfundimisht vendet e tyre.

"Perëndimi në tërësi nuk e kupton: vendosja e një tavani mbi çmimet e burimeve ruse të energjisë do të çojë në një shpat të rrëshqitshëm nën këmbët e veta ," tha Zakharova.

Kryetari i Dumës së Shtetit, dhoma e ulët e Rusisë, tha sot se planet e Perëndimit do të dështojnë dhe se çmimet do të rriten shumë përtej kufirit të çmimeve të tentuar artificialisht.

Ajo që zyrtarët e shtetit të G7 e quajnë "tavan" çmimi do të bëhet një "kat" i çmimit. Tregu global nuk është i kufizuar në shtatë vende" shkroi Vysislav Volodin, kryetar i Dumës së Shtetit, në kanalin e tij në aplikacionin Telegram.

Përpjekjet perëndimore për të ndëshkuar prodhuesin më të madh në botë të burimeve natyrore , nga nafta dhe gazi te ari, metalet, qymyri dhe druri, nuk janë të lehta, veçanërisht kur Kina, India dhe konsumatorët e tjerë vazhdojnë t'i blejnë ato.

Shitja e naftës dhe gazit në Evropë është një nga burimet kryesore të fitimeve të këmbimit valutor të Rusisë pasi gjeologët sovjetikë zbuluan naftë dhe gaz në kënetat siberiane pas Luftës së Dytë Botërore. Rusia është eksportuesi i dytë më i madh i naftës në botë pas Arabisë Saudite, e cila është eksportuesi më i madh në botë i gazit natyror. Evropa zakonisht importon rreth 40% të gazit dhe 30% të naftës së saj nga Rusia.

Që nga fillimi i luftës, vendet anëtare të Bashkimit Evropian janë zotuar të zvogëlojnë varësinë e tyre nga energjia ruse, ndërsa Rusia ka ndërprerë ose ndërprerë furnizimet në tre prej tubacioneve të saj më të mëdha të gazit në Perëndim. Presidenti rus Putin thotë se nëse vendet perëndimore duan të distancohen nga energjia ruse, ai do ta dërgojë atë në lindje në ekonomitë kryesore si Kina dhe India.

maria zakharova kriza energjitike

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari