LIVE UPDATES
Ekonomi

BB prezanton raportin: Amnistia fiskale? Ne i kemi marrë disa mësime, Shqipëria me rritjen më të ulët ekonomike në rajon

BB tha se bordi është një lëvizje e duhur por në afatshkurtër. Fasha 800 kwh sipas ekspertëve është pozitive pasi shpërndan kostot.

24 Tetor 2022, 12:45 Nga f.g
BB prezanton raportin: Amnistia fiskale? Ne i kemi marrë disa mësime,
Banka Boterore

TIRANE- Banka Botërore ka prezantuar raportin për vendet e Ballkanit Perëndimor përfshirë dhe Shqipërinë ku foli për amnistinë Fiskale dhe masat e marra nga Bordi i Monitorimit të çmimeve. Përfaqësuesit e BB thanë se vetë Banka ka marrë disa mësime në të shkuarën në lidhje me amnistinë fiskale dhe ka këshilluar qeverinë shqiptare që këto gabime të mos ripërsiten. 

‘Jemi pjesë e konsultimeve dhe kemi dhënë opinionin tonë. Qeveria po përpiqet të rris të ardhurat. Ne nga eksperienca kemi marrë disa mësime, që ja kemi komunikuar qeverisë. Po ashtu edhe risqet ja kemi paraqitur qeverisë.’- thanë përfaqësuesit e Bankës Botërore.

Menaxheri i Bankës Botërore Emanuel Salinas tha se qeveria me këtë nismë po përpiqet të rrisë të ardhurat por duhet të minimizohen rreziqet që amnistia ka.

“Siç e dini qeveria ka nisur konsultimet mbi këtë projektligj. Ne jemi ftuar që të marrim pjesë në këto konslutime dhe ne kemi ofruar komentet tona për qeverinë mbi këtë çështje. Ne e kuptojmë se në këto momente qeveria po përpiqet të rrisë të ardhurat dhe kjo perceptohet si një mundësi. Ndërsa fryma e këtij projektligji kuptohet ka një sërë rreziqesh të lidhur me të dhe ne i kemi komunikuar qeverisë edhe rrisqet dhe leksionet kështu që çdo vendim që të marrin duhet të jetë një vendimi me të gjithë informacionin e duhur me shpresën për të minimizuar këto rreziqe gjate përpjekjes për të marrë maksimumin nga vendimi që merret”, tha ai.

Ekonomistja e BB në Shqipëri, Hilda Shijaku deklaroi se inflacioni ka goditur vendin dhe qytetarët ndërsa shtoi se rritja ekonomike në vendin tonë do të jetë më e ulëta në rajon për shkak të çmimeve të larta.

'Inflacioni ushqimeve dhe energjisë janë këto faktorë që mund të çojnë drejt varfërisë në një numër relativisht të madh të njerëzve duke qenë se këto elemente kanë një peshë më të rëndësishme në shportën e këtyre grupeve vulnerable. Ne vlerësojmë që me shfaqjen e rreziqeve të reja në horizont këto skema sidomos skema e ndihmës ekonomike, asistenca sociale për të varfrit do duhet të përgatitej për një fenomen ku shumë qytetarë bien në kufirin e varfërisë me shfaqjen e rreziqeve ne horizont dhe kjo kërkon një përgatitje të instrumenteve dhe sistemin e informacionit për të matur në kohë se kush janë shtresat që ndikohen nga kjo goditje e mundshme”, tha ajo.

Banka foli edhe për Bordin e Monitorimit të Çmimeve dhe tha se bordi është një lëvizje e duhur por në afatshkurtër. Fasha 800 kwh sipas ekspertëve është pozitive pasi shpërndan kostot. Të dhënat e referuara nga BB tregojnë se Lufta në Ukrainë ka frenuar rritjen ekonomike të Shqipërisë në një parashikim jooptimist edhe për 2023. Tremujori i parë i vitit 2022 tregon një rritje 6% të ekonomisë pasi është rritur konsumi, investimet dhe eksportet. Ndërkohë që tregu i punës shënoi përmirësim. Problem për Bankën është rritja e çmimeve si një tregues negativ për shtresën e varfër./Dosja.al

banka boterore

Dokumenta bashkëngjitur

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë