LIVE UPDATES
Ekonomi

Raporti: PPP rrezik të shtuar për detyrime të prapambetura, 2.5 mln euro pagesa të vonuara në 2021

Duke u ndalur në mënyrë më të detajuar raporti rendit se kontrata e parë me detyrime të mbartura është “Ndërtimi dhe Operimi i Rrugës së Arbrit” për oponencën teknike 25 milionë lekë detyrim i vitit 2018. E dyta është kontrata e inceneratorit të Tiranës detyrime të muajit tetor-dhjetor 2020 në vlerën prej 139 milionë lekë  Koncesioni i skanimit në dogana është i treti me detyrime të muajit dhjetor 2020 në vlerën prej 128,5 milionë lekë.

24 Tetor 2022, 07:21 Nga DOSJA
Raporti: PPP rrezik të shtuar për detyrime të prapambetura, 2.5
Foto Ilustruese

TIRANË- Qeveria ka paguar për kontratat koncesionare në vitin 2021 rreth 2.5 milionë euro detyrime të prapambetura të viteve paraardhëse. Duke ju referuar të paktën tre kontratave që kanë shfaqur këtë problematike Kontrolli i Lartë i Shtetit ka nënvizuar edhe një herë edhe një herë rrezikun që ka rritja e vazhdueshme e kontratave të kësaj natyre për vitet pasardhëse.

“Nga auditimi në MFE për kontratat koncesionare/PPP-të konstatohet se:

a) pagesat e kryera për vitet e kaluara përbëjnë risk të shtuar për krijimin e detyrimeve të prapambetura të reja për vitet pasardhëse;

b) gjatë vitit 2021 janë shlyer detyrime të viteve të mëparshme në vlerën prej 292,593 mijë lekë, të cilat përbëjnë 2.5% të shpenzimeve gjithsej për kontratat koncesionare/PPP-të të vitit 2021” thuhet në raportin e zbatimit të buxhetit të vitit 2021 të KLSH.

Duke u ndalur në mënyrë më të detajuar raporti rendit se kontrata e parë me detyrime të mbartura është “Ndërtimi dhe Operimi i Rrugës së Arbrit” për oponencën teknike 25 milionë lekë detyrim i vitit 2018. E dyta është kontrata e inceneratorit të Tiranës detyrime të muajit tetor-dhjetor 2020 në vlerën prej 139 milionë lekë  Koncesioni i skanimit në dogana është i treti me detyrime të muajit dhjetor 2020 në vlerën prej 128,5 milionë lekë.

“Projekti i inceneratorit të Tiranës dhe koncesioni i skanimit në dogana përfshijnë kryerjen e  pagesave në bazë të nivelit të shërbimit të ofruar, kushtëzuar nga kërkesa për këtë shërbim. Realizimi i shërbimit përtej vlerës së buxhetuar ka shkaktuar krijimin e detyrimeve të prapambetura për vitin aktual dhe në të njëjtën kohë mbartjen e tyre në vitin pasardhës” thuhet në raport.

Por teksa për konceisonet me mbështetje buxhetore problematikat lidhen me pagesat e vonuara apo ato të kryera edhe kur shërbimet nuk janë dhënë duket se KLSH ka hasur mosfunksionim siç duhet edhe të pjesës së kontratave konceisonare pa mbështetje buxhetore.

Duke iu referuar projekteve të tilla si porte, transferime hekurudhash apo ndërtime hidrocentralesh, audituesit e Kontrollit të Lartë të Shtetit kanë hasur në mungesë të monitorimeve periodike për ecurinë e këtyre kontratave koncesionare, mosrespektim të hallkave ligjore për kryerjen e punimeve apo mungesë në dosje të projekteve teknike e studimeve të fizibilitetit.

Për vitin 2022 për koncesionet është planifikuar një mbështetje buxhetore prej 13 miliardë lekësh ndërkohë që në projektbuxhetin e vitit të ardhshëm janë 13.5 miliardë lekë.

Marrë nga Monitor.al

ekonomia ne shqiperi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë