LIVE UPDATES
Ekonomi

The Economist: Një rënie globale e çmimit të banesave po vjen

Çmimet e shtëpive tani po bien në nëntë ekonomi të pasura. Rëniet në Amerikë janë të vogla deri tani, por në tregjet më të egra janë tashmë dramatike. Në Kanadanë e çmendur, shtëpitë kushtojnë 9% më pak se në shkurt. Ndërsa inflacioni dhe recesioni ndjekin botën, një korrigjim i thelluar ka të ngjarë - madje edhe agjentët e pasurive të patundshme janë të zymtë. Edhe pse kjo nuk do të shpërthejë bankat globale si në 2007-09, ajo do të intensifikojë rënien, do të lërë një grup njerëzish me financa të rrënuara dhe do të nisë një stuhi politike.

21 Tetor 2022, 15:53 Nga d.a.
The Economist: Një rënie globale e çmimit të banesave po
Foto ilustruese

The Economist

Gjatë dekadës së fundit, të kesh një shtëpi ka pasur para të lehta. Çmimet u rritën në mënyrë të besueshme për vite me radhë dhe më pas shkuan në mënyrë të çuditshme balistike në pandemi. Megjithatë sot, nëse pasuria juaj është e lidhur me tulla dhe llaç, është koha për t'u nervozuar.

Çmimet e shtëpive tani po bien në nëntë ekonomi të pasura. Rëniet në Amerikë janë të vogla deri tani, por në tregjet më të egra janë tashmë dramatike. Në Kanadanë e çmendur, shtëpitë kushtojnë 9% më pak se në shkurt. Ndërsa inflacioni dhe recesioni ndjekin botën, një korrigjim i thelluar ka të ngjarë - madje edhe agjentët e pasurive të patundshme janë të zymtë. Edhe pse kjo nuk do të shpërthejë bankat globale si në 2007-09, ajo do të intensifikojë rënien, do të lërë një grup njerëzish me financa të rrënuara dhe do të nisë një stuhi politike.

Shkaku i krizës është rritja e normave të interesit: në Amerikë blerësit e mundshëm kanë qenë duke parë, të tmerruar, pasi norma e hipotekës 30-vjeçare ka arritur në 6.92%, mbi dyfishin e nivelit të një viti më parë dhe më e larta që nga prilli 2002. Mini pandemia -flluska u ushqye nga ulja e tarifave, cash-i stimulues dhe një gjueti për më shumë hapësirë ​​periferike. Tani pjesa më e madhe e kësaj po shkon në të kundërt. Merrni, për shembull, dikë që një vit më parë mund të përballonte të jepte 1800 dollarë në muaj për një hipotekë 30-vjeçare. Në atë kohë ata mund të kishin marrë hua 420,000 dollarë. Sot pagesa është e mjaftueshme për një kredi prej 280,000 dollarë: 33% më pak.

Nga Stokholmi në Sidnei, fuqia blerëse e huamarrësve po shembet. Kjo e bën më të vështirë për blerësit e rinj të përballojnë shtëpitë, duke ulur kërkesën dhe mund të shtrëngojë financat e pronarëve ekzistues, të cilët, nëse janë të pafat, mund të detyrohen të shesin.

Në mbarë botën, shtëpitë vlejnë rreth 250 trilionë dollarë dhe përbëjnë gjysmën e të gjithë pasurisë. Në këtë mënyrë, konsumatorët ka të ngjarë të reduktojnë  shpenzimet. Në Britani, 2 milionë familje  mund të humbasin 10% të të ardhurave të tyre. Ata që nuk mund të përballojnë pagesat mund të detyrohen të shesin shtëpitë e tyre.

Një brez të rinjsh në botën e pasur mendojnë se janë përjashtuar padrejtësisht nga e drejta për të blerë një shtëpi. Pasi kanë shpëtuar ekonominë, shumica e qeverive perëndimore do të përpiqen të planifikojnë sërish një plan shpëtimi. Në Amerikë, disa persona i kanë kërkuar Fed-it të ngadalësojë rritjen e normës së saj jetike.

Spanja raportohet se po shqyrton kufizimin e rritjes së pagesave të hipotekave dhe Hungaria e ka bërë tashmë këtë. Kjo mund të bëjë që borxhet e qeverive të rriten edhe më tej dhe të inkurajojë idenë se e drejta e pronësisë është një bast i njëanshëm i mbështetur nga shteti.

Ndërsa një epokë e normave të ulëta të interesit po i vjen fundi, një krizë e çmimeve të apartamenteve është drejt nesh dhe nuk ka asnjë garanci për një treg më të mirë të pasurive të paluajtshme në fund të gjithë kësaj.

kriza ekonomike prej luftes renia e cmimeve te apartamenteve

Sondazh

Poll

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë

U helmuan nga uji në lokal, flet administratorja e hotelit në Shkodër: Uji ka qenë i ambalazhuar

Rrethohet nga FNSH dhe RENEA shtepia e Ervis Martinajt

Telefonata URGJENTE! Noka i ka bllokuar Foltoren, Nikolla harron mikrofonin hapur: Po e përjashtoj