LIVE UPDATES
Ekonomi

Më të larta në gjithë Ballkanin! Rriten çmimet e qirave edhe për zyrat

Në raport me vjet, rritja është më e lartë te zyrat që ndodhen në ndërtesa me cilësi të lartë. Për këtë kategori, çmimet e zyrave janë rritur nga 22 deri në 24% më shumë se në vitin 2021.

23 Tetor 2022, 06:59 Nga A.B
Më të larta në gjithë Ballkanin! Rriten çmimet e
Zyra

Jo vetëm çmimet e qirave të shtëpive janë rritur. E njëjta tendencë po konstatohet edhe për zyrat.

Stela Dhami, menaxhere ekzekutive në kompaninë “Colliers International Albania”, tha për “Monitor” se këtë vit, rritja mesatare e qirave të zyrave varion nga 15 deri në 18%.

Në raport me vjet, rritja është më e lartë te zyrat që ndodhen në ndërtesa me cilësi të lartë. Për këtë kategori, çmimet e zyrave janë rritur nga 22 deri në 24% më shumë se në vitin 2021.

“Sektori i zyrave vijon të ketë ndryshime, si pasojë e rritjes së ofertës në treg dhe pritshmërisë për rritje të stokut në afatmesëm. Momentalisht, godinat e reja, të cilat priten të hyjnë në treg në vitin e ardhshëm, kanë një ofertë çmimi më të lartë se çmimet aktuale të zyrave.

Çmimet për ambiente me zyra më të mira kanë arritur deri në 37 euro/m² nga çmimi mesatar prej 25 euro një vit më parë.

Këto godina priten t’u japin qiramarrësve një mjedis më modern zyrash dhe disa prej tyre priten të sjellin në treg edhe certifikime ndërkombëtare si ato LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Këto certifikime janë të nevojshme dhe në shumë raste të domosdoshme për korporata ndërkombëtare, të cilat synojnë godina me ndikim sa më të ulët negativ në mjedis.

“Colliers International Albania”, si mbështetëse e nismave për modernizimin dhe gjelbërimin e këtyre godinave, ofron prej vitesh shërbimin e certifikimit sipas standardeve LEED, BREEAM dhe WELL.

Këto standarde mbeten shumë të rëndësishme për të tërhequr qiramarrës institucionalë, të cilët nga ana e investitorëve kërkohen më shumë, sepse janë të sigurt dhe qëndrojnë në godina për një kohë më të gjatë.

Mjedisi i punës është bërë edhe më i rëndësishëm për tërheqjen e punonjësve të duhur, sidomos me ndryshimin e mënyrës së të punuarit pas pandemisë së COVID-19, ku shumë punonjës u mësuan dhe me mënyrën elastike të të punuarit.

Sot, ndarja e duhur e hapësirave të brendshme, orientimi i zyrave në përputhje me dritën natyrale, përdorimi me racionalitet i energjisë elektrike, sidomos në ditët e një krize globale energjetike si kjo që po kalon bota aktualisht, ka rritur rëndësinë e godinave të reja dhe eficiente në përdorimin e energjisë elektrike dhe ujit.

Parashikojmë që kërkesa për këto godina të jetë e lartë, pavarësisht se çmimet e qiradhënies vijojnë të mbeten më të larta në gjithë Ballkanin”.

Znj. Dhami thotë se këtë vit është hera e parë që kërkohen dhe jepen me çmime kaq të larta për zyrat”.

“Godinat e reja priten të tërheqin klientë të korporatave nga godinat ekzistuese të stokut të zyrave të Tiranës, të cilat do të duhen të ambientohen me situatën e re. Ndërkohë këto godina do të ndikohen më pak negativisht, nëse kryejnë investimet e duhura për t’i përditësuar këto godina dhe në rast se luajnë një politikë më elastike me çmimet.

Është me interes për investitorët, sepse ekziston mundësia për të certifikuar dhe godinat ekzistuese. Në periudhën afatmesme nuk pritet që të ketë ulje çmimesh në këto godina, por pritet të rriten nismat tërheqëse që do të ofrojnë për të afruar klientët, si p.sh., pjesëmarrje në investim, ose një periudhë e caktuar e shfrytëzimit të ambientit pa qira.

Godinat më të vjetra të klasit A që kanë mbi një dekadë në treg do të duhet të jenë më fleksibël dhe të ofrojnë lehtësi për t’i mbajtur klientët dhe për të mos i lënë të largohen drejt godinave të reja.

Në vijim, pritet ndryshim edhe në mendësinë e investitorëve me përvojë në fushën e ndërtimit, të cilët po u afrohen më shumë tregut perëndimor në pritshmëritë që kanë për cilësitë e ndërtimit, si dhe për certifikimin e godinave që do të ndërtojnë”./MONITOR

cmimet e qirave

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS