LIVE UPDATES
Ekonomi

Bizneset në treg të lirë, ERE miratoi tarifat për tre muaj

14 Prill 2022, 05:01 Nga DOSJA
Bizneset në treg të lirë, ERE miratoi tarifat për tre muaj

Enti Rregullator i Energjisë miratoi këtë të mërkurë çmimet për biznesin në tregun e lirë, të cilat furnizohen nga Furnizuesi i Mundësisë së Fundit. Tarifat u miratuan për një periudhë tre mujore janar-shkurt-mars.

Lidhur me bizneset të lidhur me tension 35 kilovolt ERE miratoi një çmim prej 33,6 lekë për muajin janar, 32.55 lekë për muajin shkurt dhe 32.9 lekë për muajin mars.

Ndërkohë që për bizneset e lidhur me tensionin 20, 10 dhe 6 kilovolt, me të cilat Furnizuesi i Mundësisë së Fundit (FMF) ka bërë aplikimin për furnizim me një tarifë 18.8 lekë, Enti ka vendosur të bëjë një diferencim ku për tensionet të lidhura 20 kilovolt tarifa është ajo e propozuar nga FMF, pra 18.8 lekë për të tre muajt respektiv, ndërkohë që për bizneset e lidhura në 10 dhe 6 kilovolt tarifa është vendosur të jetë 19.6 lekë për muajt janar-mars.

Bizneset të cilat janë të lidhura në tension prej 20, 10 dhe 6 kilovolt në tregun e liberalizuar në janar të këtij viti, për shkak të situatës së çmimeve, këto biznese po furnizohen me një tarifë preferencialë, i cili rezulton i tillë për shkak të furnizimit të një pjesë të sasisë së energjisë nga Korporata Energjetike Shqiptare (KESH), pra kjo e fundit ja jep FMF me një çmim 12 lekë dhje mbi të shtohen kostot e tjera që nxjerrin çmimin përfundimtar, si dhe nga blerjet në tregun e lirë për pjesën tjetër të energjisë.

Për bizneset e lidhur në tension 35 kilovolt çmimi për tre muajt janar-mars është gati tre herë më i lartë sesa çmimi i të njëjtës periudhë të një viti më parë, ndërkohë që për bizneset e lidhura në tension 20, 10 dhe 6 kv çmimi pothuajse është dyfishuar për të njëjtën periudhë të përmendur më lart.

Në vitin 2018 dolën në treg të lirë mbi 90 biznese të lidhura në tension 35 kilovolt dhe 7470 biznese në tension 20, 10 dhe 6 kv, të njohura ndryshe si pjesërisht të liberalizuara./MONITOR

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi ekonomi biznes energji elektrike ere biznes energji elektrike ere

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013