LIVE UPDATES
Bota

50 vite nga atentati i Lojërave Olimpike në Berlin, Steinmeier pret homologun izraelit

Vizita e presidentit, izraelit, Idxhak Hercog zhvillohet në kuadër të përkujtimit të atentatit në Lojërat Olimpike në vitin 1972 në Mynih. Steinmeier e Herzog vlerësuan ujdinë për zhdëmtimin e familjarëve të viktimave.

5 Shtator 2022, 14:02 Nga DOSJA
50 vite nga atentati i Lojërave Olimpike në Berlin, Steinmeier pret
Idxhak Hercog dhe Frank-Walter Steinmeier

GJERMANI- Presidenti izraelit, Idxhak Hercog është pritur në Kështjellën Bellevue nga presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Para udhëtimit, Herzog ishte shprehur, se fokusi i vizitës së tij treditore do të jetë përkujtimi i 50 vjetorit të atentatit në Lojërat Olimpike, ku humbën jetën 11 sportistë izraelitë dhe 1 polic të vrarë nga terroristë palestinezë.

Herzog vlerësoi angazhimin e Steinmeierit

Në një konferencë të përbashkët për shtyp të dy krerët e shteteve vlerësuan marrëdhëniet izraelito-gjermane si "unike", por i kushtuan vëmendje edhe kritikave për mënyrën si kishte vepruar Gjermania me atentatin në Lojërat Olimpike, i cili i rëndoi shumë marrëdhëniet mes dy vendeve. Arritja e një ujdie për zhdëmtimet e familjarëve është bërë vërtet në minutën e fundit, tha Hercog. Ai lëvdoi presidentin Steinmeier për angazhimin.

Steinmeier: Mënyra si u veprua me atentatin - "turpëruese"

Në ceremoninë e përbashkët përkujtimore në Fürstenfeldbruck, Steinmeuer do të shprehet edhe për "mënjanimin, harrimin dhe vlerësimin e gabuar" të atëhershëm. "Që u deshën për këtë  50 vjet është turpëruese", ka thënë Steinmeier. Të afërmit e viktimave e kishin refuzuar në fillim pjesëmarrjen në ceremoninë përkujtimore. Të mërkurën qeveria gjermane bëri të ditur ujdinë për zhdëmtimet që do t'u jepen të afërmve të viktimave. Ceremonia të mërkurën zhvillohet tani me pjesëmarrjen e të afërmve të viktimave dhe dy presidentëve.

11 sportistë izraelitë të vrarë në Lojërat Olimpike 1972

Një grup terroristësh palestinezë arritën të depërtonin më 5 shtator 1972 në territorin e Lojërave Olimpike dhe morën si pengje sportistë të ekipit izraelit. Tek pengmarrja dhe dështimi i aksionit të çlirimit të pengjeve u vranë 11 sportistë izraelitë dhe një polic gjerman. Veprimi i policisë dhe autoriteteve gjermane të sigurisë u kritikua atë kohë shumë ashpër dhe shkaktoi zemërim të madh në Izrael.

Presidenti izraelit, Idxhak Hercog të martën do të mbajë një fjalim në Bundestag, në fund të qëndrimit në Gjermani është planifikuar edhe një vizitë në ish-kampin e përqëndrimit të nazistëve, Bergen-Belsen./DW/

idxhak hercog frank-walter steinmeier

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni