LIVE UPDATES
Bota

Anëtarët e bandave kriminale në Haiti sulmojnë burgun më të madh të vendit, arratisen disa nga autorët e vrasjes së ish-presidentit

Nuk është e qartë se sa janë liruar tashmë nga burgu "Pénitencier National" pas sulmeve të bandave, por sipas mediave vendase ishte një numër i madh.

3 Mars 2024, 08:47 Nga r.ll
Anëtarët e bandave kriminale në Haiti sulmojnë burgun
pamje nga sulmet

HAITI- Grupet e armatosura rrethuan burgun më të madh të Haitit mbrëmjen e djeshme, duke u përleshur me forcat e policisë. Dy nga sindikatat kryesore të policisë së Haitit kanë bërë thirrje për ndihmë për të parandaluar të burgosurit, shumë prej tyre kriminelë famëkeq, të arratisur nga burgu "Pénitencier National" në kryeqytetin Port-au-Prince.

Nuk është e qartë se sa janë liruar tashmë nga burgu "Pénitencier National" pas sulmeve të bandave, por sipas mediave vendase ishte një numër i madh. Oficerët e policisë që ruanin burgun e braktisën atë, ndërsa sipas raportimeve mes të burgosurve ka shumë prej autorëve të dyshuar të vrasjes së Presidentit Jovenel Moise më 7 korrik 2021.

Qeveria e Haitit, vendi më i varfër në hemisferën perëndimore, nuk ka komentuar deri tani asnjë nga zhvillimet e fundit. Situata në kryeqytet është përkeqësuar këto ditë, me të shtëna të forta armësh, pasi kreu i bandës Jimmy Sergier,  paralajmëroi se sulmet për përmbysjen e Qeveria e Henrit do të përshkallëzohen.

Sulmi në burg vjen pas raportimeve se persona të armatosur u përpoqën të pushtonin portin kryesor, duke ndërprerë trafikun dhe ngarkimin dhe shkarkimin e kontejnerëve. Bandat kërcënuan se do të sulmonin më shumë stacione policie. Pas vrasjes në vitin 2021 të Presidentit Jovenel Moise, kriza shumëdimensionale, ajo e sigurisë, humanitare, shëndetit publik, politike, u thellua edhe më shumë në Haiti mes përhapjes së bandave, të cilat gradualisht vunë nën kontrollin e tyre një pjesë të madhe të vendit, sidomos kryeqytetin. Numri i vrasjeve u dyfishua në vitin 2023, sipas të dhënave të OKB-së.

Në pushtet që nga viti 2021, Henry duhej të dorëzonte postinmë 7 shkurt sipas një marrëveshjeje të arritur në dhjetor 2022, por qëndroi, duke argumentuar se siguria duhet të rivendoset në mënyrë që të mund të mbahen zgjedhje të lira dhe të ndershme. Për të ndihmuar policinë Haitiane të përballet me valën e dhunës, Këshilli i Sigurimit i OKB-së tetorin e kaluar i dha dritën jeshile vendosjes së një force të armatosur ndërkombëtare në vend, të cilën Kenia u ofrua ta drejtonte. Por mbetet e paqartë se kur do të zhvillohet.

perplasje ne haiti

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet