LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Autori i librit "Carrie", Stephen King dëshmon kundër bashkimit të gjigantëve botues

Autori i librit "Carrie", Stephen King ka dëshmuar kundër bashkimit të gjigantëve botues.  Ai nuk u zgjodh nga qeveria vetëm për famën e tij, por për kritikat e tij publike për marrëveshjen prej 2.2 miliardë dollarësh të shpallur në fund të vitit 2021.

3 Gusht 2022, 12:37 Nga s.s
Autori i librit "Carrie", Stephen King dëshmon kundër
Stephen King

SHBA- Autori Stephen King do të jetë dëshmitar i Departamentit të Drejtësisë në një përpjekje për të bllokuar bashkimin e propozuar të botuesve kryesorë të ‘Penguin Random House dhe Simon & Schuster’. Ndërsa Departamenti i Drejtësisë po përpiqet të bindë një gjykatës federal se bashkimi i propozuar i ‘Penguin Random House dhe Simon & Schuster’ do të dëmtonte karrierën e disa prej autorëve më të njohur, ai mbështet pjesërisht në dëshminë e një shkrimtari që është pak më shumë i popullarizuar se të tjerët. Autori i librave "Carrie", "The Shining" dhe shumë të preferuarave të tjera, King e ka vendosur me dëshirë, madje me dëshirë, veten në kundërshtim me Simon & Schuster, botuesin e tij prej kohësh. Ai nuk u zgjodh nga qeveria vetëm për famën e tij, por për kritikat e tij publike për marrëveshjen prej 2.2 miliardë dollarësh të shpallur në fund të vitit 2021, duke u bashkuar me dy nga botuesit më të mëdhenj në botë në atë që CEO rival Michael Pietsch i Hachette Book Group e ka quajtur një "gjigand të shquar". Vitin e kaluar King deklaroi: "Sa më shumë të konsolidohen botuesit, aq më e vështirë është për botuesit indie të mbijetojnë”, raporton BBC.

Një nga autorët më pak të njohur pritet të dëshmojë të martën, e cila do jetë dita e dytë e gjyqit federal antitrust që parashikohet të zgjasë dy ose tre javë. Ai mund të mos ketë njohuritë e biznesit të Pietsch, dëshmitarit të parë të DD-së, por ai ka qenë një romancier i botuar për gati 50 vite dhe e di mirë se sa shumë ka ndryshuar industria: Disa nga ish-botuesit e tij u blenë nga kompani më të mëdha. Libri "Carrie" u botua nga Doubleday, i cili në vitin 2009 u bashkua me Knopf Publishing Group dhe tani është pjesë e ‘Penguin Random House’.  Vite më parë, botuesi i ‘Simon & Schuster imprint Scribner’ i kërkoi atij të jepte një artikull, por autori në vend të kësaj ofroi të shkruante një roman për ta, "The Colorado Kid", i botuar në 2005. King mund të përfitojë nga marrëveshja e ‘Penguin Random House-Simon & Schuster’, por ai ka një histori të prioriteteve të tjera përtej mirëqenies së tij materiale. 

Ai ka qenë prej kohësh një kritik i uljes së taksave për të pasurit, edhe pse "të pasurit" me siguri përfshirë vetë autorin, i ka bërë thirrje hapur që qeveria të rrisë edhe taksat e tij. "Në Amerikë, ne të gjithë duhet të paguajmë pjesën tonë të drejtë", ka shkruar ai. Të hënën, avokatët e të dy palëve ofruan pikëpamje të kundërta për industrinë e librit. Avokati i qeverisë John Read thirri një treg të ngushtë të rrezikshëm, të sunduar fort nga Big Five me pak shanse që botuesit më të vegjël ose fillestarë të depërtojnë. Avokati Daniel Petrocelli argumentoi për mbrojtjen se industria ishte në të vërtetë e larmishme, fitimprurëse dhe e hapur për të ardhurit. Ai përfundoi duke thënë: "Çdo libër fillon si një bestseller i pritur mirë në syrin e një autori ose një redaktori”.

 

stephen king

Sondazh

Poll

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja