LIVE UPDATES
Bota

BE propozon 1 miliard euro në mbështetje të menjëhershme për Ukrainën

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, tha se pjesa e parë e një plani ndihme "do të na lejojë të japim një përgjigje të menjëhershme për nevojat urgjente të Ukrainës". 

2 Korrik 2022, 14:14 Nga d.a.
BE propozon 1 miliard euro në mbështetje të menjëhershme
Bashkimi Evropian

BRUKSEL- Bashkimi Evropian propozoi 1 miliard euro lehtësim financiar afatshkurtër për Ukrainën për të mbështetur nevojat urgjente të vendit të shkatërruar nga lufta, ndërsa Gjermania vazhdon të mbajë bisedime për një paketë më të madhe.

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, tha se pjesa e parë e një plani ndihme "do të na lejojë të japim një përgjigje të menjëhershme për nevojat urgjente të Ukrainës". 

BE do të vazhdojë të ofrojë lehtësim për Ukrainën dhe në një afat më të gjatë do të mbështesë rindërtimin e saj si një vend demokratik dhe i begatë”, tha ajo në një deklaratë të premten. 

Zyrtarët e BE përgatitën opsionin rezervë prej 1 miliard euro pasi komisioni dështoi të sigurojë bekimin e Berlinit për një paketë që do të kërkonte 8.8 miliardë euro kredi, raportoi Bloomberg më herët të premten. Përveç shqetësimeve për strukturën e financimit, Gjermania po kërkon grante dhe jo kredi.

Financimi emergjent, i cili duhet të miratohet nga të gjitha vendet anëtare përpara se të mund të disbursohet, vjen pasi detajet e paketës më të madhe janë ende duke u përpunuar. Udhëheqësit e BE-së, të cilët u takuan këtë muaj si dhe në maj, kishin arritur një marrëveshje paraprake për ndihmën financiare. 

Sipas propozimit, fondet do t'i vihen në dispozicion Ukrainës në formën e kredive afatgjata me kushte të favorshme, tha komisioni. Buxheti i BE-së do të mbulojë kostot e interesit dhe kredia do të mbështetet për 70% të vlerës nga shumat e vendosura mënjanë nga buxheti i BE-së.

Komisioni ka bërë presion për javë të tëra për të marrë mbështetje për pagesën e vëllimit më të madh për Ukrainën, qeveria e së cilës po përpiqet të mbajë në këmbë financiarisht pasi pushtimi rus shkatërron infrastrukturën dhe mbyt ekonominë e vendit. 

Por përpjekjet e ndryshme janë prishur pasi Gjermania vonon propozimin, thanë njerëzit. Qeveria e kancelarit Olaf Scholz favorizon grantet për të lehtësuar barrën e borxhit të Ukrainës dhe kundërshton mënyrën e llogaritjes dhe strukturës së garancive, sipas njerëzve, të cilët folën në kushte anonimiteti për shkak të natyrës së ndjeshme të çështjes. 

Paketa më e madhe e ndihmës e BE-së do të kërkonte të japë një kontribut "të konsiderueshëm" drejt mbulimit të hendekut financiar të Ukrainës në vitin 2022, i cili vlerësohet të jetë rreth 10 miliardë dollarë, sipas një draft teksti të propozimit. Komisioni do të kërkojë të mbledhë fonde në treg që në këtë verë për të financuar linjën e kredisë. 

Fondet e BE-së do të vijnë në krye të një linje kredie të mëparshme prej 1.2 miliardë euro dhënë Kievit në fillim të këtij viti. Programi i kredisë do të përfshijë një maturim 25-vjeçar, me një periudhë mospagimi 10-vjeçare për të shlyer principalin, thanë qytetarët.  

Grupi i Shtatë vendeve kanë bërë rreth 20 miliardë dollarë angazhime financiare ndaj Ukrainës deri më tani, sipas draft tekstit të propozimit.

bashkimi evropian ndohma ndaj ukraines ursula von der leyen

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari