LIVE UPDATES
Bota

"Do ta paguajnë shtrenjtë", policia tërheq zvarrë 3 anëtarët e një bande që i vrau kolegët

Vrasjet duket të jenë reagimi i parë i madh ndaj një "lufteje kundër bandave" të diskutueshme nga Nayib Bukele, president i El Salvadorit, me 59,567 anëtarë të bandës të burgosur në tre muajt e fundit pas një goditjeje të ashpër.

2 Korrik 2022, 13:54 Nga d.a.
"Do ta paguajnë shtrenjtë", policia tërheq zvarrë
Bandat ne El Salvador

EL SALVADOR- Tre anëtarë të bandës me gjoks të zhveshur dhe me tatuazh parakaluan në një rrugë të El Salvadorit të enjten, pasi u akuzuan se qëlluan për vdekje oficerët e policisë në një pritë dy ditë më parë.

Sipas mediave të huaja, vrasjet duket të jenë reagimi i parë i madh ndaj një "lufteje kundër bandave" të diskutueshme nga Nayib Bukele, president i El Salvadorit, me 59,567 anëtarë të bandës të burgosur në tre muajt e fundit pas një goditjeje të ashpër.

Një imazh dramatik tregoi të dyshuarit e prangosur të gjunjëzuar në një rrugë në lagjen La Realidad të Santa Ana, ndërsa zyrtarë të zbatimit të ligjit pozuan për foto me mediat. 

Presidenti i El Salvadorit, Nayib Bukele, njoftoi këtë të enjte se një anëtar i bandës Barrio 18 u vra dhe katër të tjerë u kapën për vrasjen e tre policëve, në kuadër të një "lufte" që ai ka shpallur ndaj këtyre organizatave.

“Anëtarët e bandave nuk e dinë se çfarë i pret. Ata do të paguajnë shtrenjtë vrasjen e 3 heronjve tanë”, tha Bukele.

Anëtarët e bandës së fraksionit Barrio 18, Sureños (18-S), ndodheshin në një han në periferi të Santa Ana, qyteti i dytë më i madh në vend, 60 kilometra në perëndim të San Salvadorit, ku ngjarjet ndodhën të martën e kaluar.

Arrestimet u regjistruan pikërisht pasi këtë të enjte në Coatepeque, qytetin e Santa Ana, dhjetëra oficerë policie morën pjesë në funeralin e Carlos Mauricio Velásquez, një prej tre agjentëve të vrarë, arkivoli i të cilit ishte i mbuluar me flamurin bardhë e zi të vendit. Agjenti Franklin Lemus u varros në Atiquizaya, ndërsa Martha Lisset Alas, në Tacuba, të dy qytete në departamentin e Ahuachapán.

bandat ne el salvador nayib bukele

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari