LIVE UPDATES
Bota

Nga dy vëllezër të emocionuar për një jetë të re te vajza që e priste familja, viktimat e tragjedisë së kamionit në Teksas

Adela Ramirez sapo kishte mbushur 28 vjeç dhe kishte marrë një vendim të madh: ajo po linte Cuyamel, një qytet i vogël në veriperëndim të Hondurasit, dhe po shkonte për në Shtetet e Bashkuara.

2 Korrik 2022, 12:02 Nga d.a.
Nga dy vëllezër të emocionuar për një jetë të
Fernando José Redondo Caballero dhe Alejandro Miguel Andino Caballero

SHBA- Gjyshja vendosi kokën në duar dhe filloi të qante, Adela Aguilar kujton me lot momentin kur i dha lamtumirën mbesës së saj e cila u nis me kamion nga Meksika në SHBA ku humbi jetën.

Sipas CNN, Adela Ramirez sapo kishte mbushur 28 vjeç dhe kishte marrë një vendim të madh: ajo po linte Cuyamel, një qytet i vogël në veriperëndim të Hondurasit, dhe po shkonte për në Shtetet e Bashkuara.

"Unë i thashë asaj:Mos shko. Këtu ti jeton mirë. Këtu mund të jetosh ku të duash, duke punuar,"- tha Adela Aguilar gjyshja e 28-vjeçares.

Megjithatë, Aguilar tha se mbesa e saj ishte e bindur se do të gjente një jetë më të mirë në Shtetet e Bashkuara, ku nëna dhe motrat e saj tashmë jetonin. Tani Aguilar dhe anëtarët e tjerë të familjes dhe miqtë thanë se janë zemërthyer dhe të habitur pasi mësuan se Ramírez ishte mes dhjetëra emigrantëve të gjetur të vdekur këtë javë në një gjysmë kamion në San Antonio, Teksas.

Nëna dhe motrat e Ramírez ishin larguar të gjitha për në Shtetet e Bashkuara brenda vitit të kaluar, thanë anëtarët e familjes për Televicentro. Dhe Ramírez u largua për t'u bashkuar me ta muajin e kaluar, tha Vallecillo. Dy shoqet mbajtën kontakte gjatë gjithë udhëtimit të saj. Të hënën në mëngjes, Ramírez i dërgoi Vallecillo-s një seri mesazhesh duke i kërkuar asaj të mbante një sekret.

“Tani jam në SHBA... Por mos i trego askujt”, ka shkruar ajo.

Karen Caballero u tha gazetarëve se udhëtimi i djemve të saj në Shtetet e Bashkuara supozohej të ishte fillimi i një kapitulli të ri në jetën e tyre.

"Ne e planifikuam atë së bashku si familje, në mënyrë që ata të kishin një jetë ndryshe, në mënyrë që të arrinin qëllimet dhe ëndrrat e tyre," tha ajo.

Autoritetet thanë se djemtë e saj, Fernando José Redondo Caballero, 18 vjeç dhe Alejandro Miguel Andino Caballero, 23 vjeç, ishin mes viktimave. Gruaja e Alejandro, Margie Tamara Paz Grajera, 25 vjeç, gjithashtu humbi jetën.

Duke folur për gazetarët para shtëpisë së saj në Las Vegas, Honduras, Caballero tregoi se sa shumë i adhuronte djemtë e saj.

Për mua, djemtë e mi ishin gjithmonë fëmijët më të bukur në botën time”, tha ajo.

Ajo i tha Telemundo se djemtë e saj ishin të emocionuar për udhëtimin, në të njëjtën mënyrë që kishin qenë kur ishin djem të rinj që prisnin të shkonin në një festë ditëlindjeje. Ata donin t'i ndërtonin një shtëpi me paratë që do të fitonin duke punuar në Shtetet e Bashkuara.

Hetuesit janë ende duke punuar për të identifikuar viktimat në atë që një agjent i Hetimeve të Sigurisë Kombëtare e quajti incidentin më vdekjeprurës të kontrabandës me njerëz në historinë e SHBA. Të paktën 53 persona kanë vdekur dhe disa viktima mund të jenë më të rinj se 18 vjeç.

Autoritetet kanë thënë se mes të vdekurve janë emigrantë nga Meksika, Guatemala dhe Hondurasi. Dhe në komunitetet mijëra milje larg nga San Antonio, anëtarët e shkatërruar të familjes kanë filluar të dalin përpara për të ndarë histori për të dashurit e tyre.

adela ramirez adela aguilar 53 te vdekur ne teksas

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë