LIVE UPDATES
Bota

Rikthimi i Covid, OBSH: Njerëzit të mos anulojnë pushimet por të ndërgjegjësohen

Duke folur për Euronews, Drejtori Rajonal i OBSH-së për Evropën, Dr Hans Kluge theksoi se jemi vigjilentë, ndërsa përpiqemi të jetojmë një jetë sa më normale.

1 Korrik 2022, 22:38 Nga I.A
Rikthimi i Covid, OBSH: Njerëzit të mos anulojnë pushimet por
Hans Kluge

BRUKSEL- Shumë vende evropiane po përjetojnë një rritje të infeksioneve të reja COVID-19, me nënvariantin më të transmetueshëm të Omicron BA.5 që përhapet në të gjithë kontinentin. Duke folur për Euronews, Drejtori Rajonal i OBSH-së për Evropën, Dr Hans Kluge theksoi se jemi vigjilentë, ndërsa përpiqemi të jetojmë një jetë sa më normale.

"Ne nuk duhet të jemi të vetëkënaqur. Kjo nuk do të thotë që njerëzit duhet të pezullojnë pushimet e tyre, absolutisht jo, por ne duhet të mbrojmë të pambrojturit, të vaksinojmë dhe të marrim një përforcues. Në vendet ku ka një rritje të mprehtë, ka kuptim në ambiente të mbyllura të mbushura me njerëz me ajrim jo të mirë të mbani një maskë për të mbrojtur njëri-tjetrin," tha Dr Kluge. 

Ndërsa sistemet shëndetësore evropiane nuk janë të mbingarkuar nga rastet e koronavirusit, Dr Kluge paralajmëroi se një rritje e rasteve mund të çojë në telashe më vonë.

“E dimë gjithashtu se ka një afat kohor, disa javë pas rritjes së rasteve të reja shtohen shtrimet, por sërish nuk duhet të trembim njerëzit që të mos shkojnë me pushime por të përdorin sensin e shëndoshë”, shpjegoi ai.

Me luftën në Ukrainë që shkakton përçarje masive ekonomike në të gjithë Evropën dhe pjesën tjetër të botës, Dr Kluge tha se qeveritë duhet ta marrin më seriozisht këtë krizë.

“Rajoni evropian nuk është përballur me një luftë kaq të gjerë që nga Lufta e Dytë Botërore. Dhe njerëzit janë në ankth. Ata janë gjithashtu të shqetësuar për ndikimin mbi veten e tyre, sepse është gjithnjë e më e vështirë për njerëzit të paguajnë karburantin e tyre, të paguajnë për disa gjëra elementare, kështu që politikanët duhet ta marrin këtë shumë seriozisht dhe të përqendrohen. mbi më të pambrojturit në shoqërinë tonë. Për shkak se tashmë gjatë pandemisë COVID-19 ne pamë thyerje sociale dhe më pas ekstremizëm politik, ne duhet të këmbëngulim dhe të mbrojmë njerëzit,” përfundoi Dr Kluge.

covid-19 hans kluge

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN