LIVE UPDATES
Bota

Ligji për abortin, Biden: Gratë që udhëtojnë për abort do të mbrohen nga qeveria federale

Presidenti shtoi se qeveria do të sigurojë akses në pilulat që shkaktojnë abortin në shtetet ku ai ishte i ndaluar.

2 Korrik 2022, 09:39 Nga e.k
Ligji për abortin, Biden: Gratë që udhëtojnë për
Joe Biden

SHBA- Miliona gra në SHBA humbën të drejtën kushtetuese për abort në qershor, pasi Gjykata e Lartë rrëzoi vendimin e saj 50-vjeçar Roe v Wade. Vendimi i ka hapur rrugën shteteve individuale për të ndaluar procedurën. Ata janë bërë fushëbeteja lokale në luftën për të përmbysur ose mbështetur shërbimet e abortit ndërkohë Presidenti amerikan Joe Biden është shprehur se gratë që udhëtojnë për abort do të mbrohen nga qeveria federale.

Në të njëjtën kohë, Google thotë se po merr hapa për të hequr të dhënat nga historitë e vendndodhjes së përdoruesve që mund të përdoren për të ndjekur penalisht njerëzit për vizita në klinikat e abortit në SHBA. Gratë në shtetet ku aborti është i ndaluar ose i kufizuar mund të detyrohen të kalojnë kufijtë shtetërorë në pjesë të vendit ku procedura mbetet e ligjshme.

Duke folur në një takim virtual me guvernatorët e shteteve demokrate, Biden tha se ai besonte se disa shtete amerikane do të përpiqeshin të arrestonin gratë që kalonin kufijtë shtetërorë për të pasur akses në abort.

"Unë nuk mendoj se njerëzit besojnë se kjo do të ndodhë. Por do të ndodhë," tha ai.

Presidenti shtoi se qeveria do të sigurojë akses në pilulat që shkaktojnë abortin në shtetet ku ai ishte i ndaluar. Por një ndërhyrje e qeverisë federale mund të çojë në më shumë sfida ligjore që mund të shkojnë deri në Gjykatën e Lartë, tha Dr Mattheë Wilson, një ekspert i shkencave politike në Universitetin Metodist Jugor, për BBC, veçanërisht nëse shtetet besojnë se qeveria federale "është në mënyrë aktive duke punuar për të përmbysur dhe minuar ligjet e shtetit”.

Përmbysja e Roe v Wade ka shkaktuar tronditje në të gjithë SHBA.

Ishte vendimi i Gjykatës së Lartë që siguroi që gratë shtatzëna të kishin të drejtë të abortonin gjatë tre muajve të parë të shtatzënisë, ndërkohë që lejonte kufizime dhe ndalime ligjore në tremujorin e dytë dhe të tretë.

Trembëdhjetë shtete tashmë kanë kufizuar ose bllokuar ndjeshëm aksesin për abortin që nga vendimi i gjykatës.

Biden tha se vetëm fitoret e demokratëve në zgjedhjet afatmesme do t'i jepnin Kongresit fuqinë për të rivendosur të drejtat federale të abortit  kjo do të shkojë në një mënyrë ose në një tjetër pas nëntorit, tha ai.

Peter Boëes i BBC-së në Los Anxhelos thotë se tani ekziston frika se në shtetet që kufizojnë abortin, policia mund të përpiqet të aksesojë historitë e kërkimit dhe të dhënat e vendndodhjes në telefonat inteligjentë në pronësi të njerëzve që po ndjekin planet për të ndërprerë një shtatzëni.

Duke pasur parasysh këtë, Google thotë se në javët e ardhshme, do të fillojë të fshijë informacionin kur sistemet e tij të identifikojnë një udhëtim në një klinikë aborti, qendër këshillimi, strehimore për dhunën në familje ose objekte të tjera që ofrojnë shërbime "veçanërisht personale".

Regjistrimet në historikun e vendndodhjes së një përdoruesi do të hiqen menjëherë pas një vizite në një vendndodhje të ndjeshme.

joe biden shba

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS