LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/Sulmet me raketa ruse vrasin 21 civilë në Odesa, Zelenskyy: Terror njerëzor

Kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës, Energoatom, ka rivendosur lidhjen e saj midis Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike dhe sistemeve të mbikëqyrjes së centralit bërthamor në qytetin juglindor të Zaporizhzhia. Lidhjet ishin prishur si rezultat i pushtimit rus.

2 Korrik 2022, 07:52 Nga d.a.
LUFTA/Sulmet me raketa ruse vrasin 21 civilë në Odesa, Zelenskyy:
Lufta ne Ukraine

UKRAINË- Shpërthime të fuqishme tronditën qytetin ukrainas të Mykolaiv herët të shtunën, tha kryebashkiaku. Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë rajonin e Mykolaiv, i cili kufizohet me portin jetik eksportues të Odesa-s, përpara shpërthimeve. “Ka shpërthime të fuqishme në qytet! Qëndroni në strehimore!” Oleksandr Senkevich, kryebashkiaku, shkroi në aplikacionin e mesazheve Telegram. Nuk dihet menjëherë se çfarë i shkaktoi shpërthimet.

Kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës, Energoatom, ka rivendosur lidhjen e saj midis Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike dhe sistemeve të mbikëqyrjes së centralit bërthamor në qytetin juglindor të Zaporizhzhia. Lidhjet ishin prishur si rezultat i pushtimit rus.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, denoncoi sulmin e Rusisë të premten në qytetin turistik jugor Serhiivka si “terror të ndërgjegjshëm, të synuar qëllimisht rus dhe jo një lloj gabimi”. Sulmi në qytetin afër Odesa-s, i cili vrau të paktën 21 njerëz, u zhvillua menjëherë pasi Rusia tërhoqi trupat e saj nga posta strategjike e Detit të Zi të ishullit të gjarpërinjve.

Ushtria e Ukrainës akuzoi Rusinë për kryerjen e sulmeve duke përdorur municione ndezëse të fosforit në ishullin e gjarpërinjve një ditë pas tërheqjes së forcave nga Moska. "Sot rreth orës 18.00 … avionët e forcave ajrore ruse SU-30 kryen dy herë sulme me bomba fosfori në ishullin Zmiinyi," tha të premten në një deklaratë, duke përdorur një emër tjetër për ishullin e gjarpërinjve.

Planet e rindërtimit të Ukrainës do të duhet të adresojnë rivendosjen e ekosistemeve të shkatërruara nga lufta , tha komisioneri i Bashkimit Evropian për mjedisin. Virginijus Sinkevicius paralajmëroi se kostoja mjedisore e konfliktit "po rritet çdo ditë" dhe tha se mund të duhen "breza" për t'u kapërcyer.

SHBA njoftoi të premten se do t'i siguronte Ukrainës një ndihmë ushtarake prej 820 milionë dollarësh. Paketa e re e ndihmës do të përfshijë sisteme të reja raketore tokë-ajër dhe radarë kundër artilerisë për t'iu përgjigjur sulmeve me rreze të gjatë të Rusisë.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka marrë titullin Qytetar Nderi i Odesës , raporton Kyiv Independent. Të premten, kryetari i bashkisë së Odesa-s, Henadiy Trukhanov, nënshkroi një urdhër që i jep Johnson-it Distinktivët e Nderit Hryhoryia Marazly të shkallës I, II, III, i cili automatikisht i jep atij titullin.

lufta ukraine-rusi volodymyr zelenskyy

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!