LIVE UPDATES
Bota

Bennett, kandidatja e Bidenit për të drejtuar USAGM fiton miratimin e Komisionit të Senatit

24 Qershor 2022, 21:00 Nga I.A
Bennett, kandidatja e Bidenit për të drejtuar USAGM fiton miratimin e
Amanda Bennett

SHBA- Komisioni i Marrëdhënieve me Jashtë në Senatin amerikan ka miratuar kandidaten e Presidentit Joe Biden për të kryesuar Agjencinë Amerikane për Median Globale (USAGM), duke i hapur rrugën ish-drejtoreshës së Zërit të Amerikës, Amanda Bennett, që të përballet me një votim konfirmimi përfundimtar në Senat.

Zoti Juan Pachon, drejtor i komunikimit për shumicën demokrate të komisionit, i tha Zërit të Amerikës se komisioni miratoi nominimin e zonjës Bennett "në bllok" në një takim të enjten në Kapitol, që do të thotë se ajo ishte një nga disa kandidaturat për postet qeveritare që siguruan miratimin në grup. USAGM është agjencia mëmë e Zërit të Amerikës.

Zoti Pachon tha se miratimi i zonjës Bennett dhe pesë kandidatëve për ambasadorë të SHBA ishte pjesë e një "marrëveshjeje më të gjerë" të propozuar nga kryetari demokrat i komisionit Bob Menendez.

“Si rezultat, nuk pati asnjë votim të veçuar,” tha ai. Zoti Pachon nuk shtjelloi se çfarë përfshinte marrëveshja ose se kur do të ketë një votim përfundimtar në Senatin e kontrolluar nga demokratët.

Meqë asnjë demokrat i Senatit nuk shprehu publikisht kundërshtimin ndaj emërimit të zonjës Bennett, konfirmimi i saj duket i mundshëm.

Duke folur për Zërin e Amerikës jashtë sallës së mbledhjeve të Kapitolit pas punimeve, senatori republikan Marco Rubio tha se nuk kishte dëgjuar që emri i zonjës Bennett të ishte diskutuar.

Zonja Amanda Bennett, një gazetare fituese e çmimit Pulitzer, ka shërbyer më parë si drejtore e Zërit të Amerikës nga viti 2016 deri në vitin 2020. Ajo dha dorëheqjen nga ky post në qershor 2020, disa ditë përpara se zoti Michael Pack, i nominuar si drejtor ekzekutiv i USAGM-it nga Presidenti i atëhershëm Donald Trump, të merrte detyrën pasi mori konfirmimin e Senatit.

I pyetur se çfarë mendonte për nominimin e zonjës Bennett, Senatori Rubio tha: "Kisha disa pyetje në lidhje me mënyrën se si (Zëri i Amerikës) e trajtoi intervistën me disidentin e njohur kinez kur ajo ishte drejtore atje. Por në fund, ju e dini, nuk pati votim individual për emërimin e saj, kështu që u miratua”, tha ai.

Senatori Rubio i referohej vendimit të zonjës Bennett të vitit 2017 për të shkurtuar një intervistë të planifikuar tre-orëshe, drejtpërdrejt nga Shërbimi Mandarin i Zërit të Amerikës me miliarderin kinez në mërgim dhe kritikun e njohur të Pekinit Guo Wengui, dhe për të shkarkuar shefen e atëhershme të Shërbimit Mandarin Sasha Gong dhe punonjës të tjerë që kishin kundërshtuar udhëzimet në lidhje me kohëzgjatjen dhe trajtimin e intervistës.

Kritikët e zonjës Bennett e akuzuan atë se iu nënshtrua presionit të qeverisë kineze për t'i mbyllur gojën zotit Guo. Por zyra e Zërit të Amerikës për marrëdhëniet me publikun tha se rishikimi i incidentit nga palët e treta “arrin në përfundimin se vendimi për të kufizuar intervistën e drejtpërdrejtë ishte bazuar vetëm dhe në përputhje me praktikat më të mira gazetareske”.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me perspektivat e zonjës Bennett për t'u konfirmuar nga Senati i plotë, zoti Rubio tha: "Çdo (senator) mund të bllokojë çdo kandidat për çfarëdo arsye. Nuk e di nëse Senati do të votojë për të individualisht, apo nëse do të jetë pjesë e një pakete (votimi) menjëherë para pushimeve verore”.

Kongresi do të jetë në pushim nga 8 gushti deri më 6 shtator.

Zoti Pachon nuk iu përgjigj një kërkese të Zërit të Amerikës për koment nga Senatori Menendez në lidhje me zonjën Bennett që mori një rekomandim të favorshëm nga komisioni i Senatit.

Shtëpia e Bardhë përmendi karrierën e gjatë të zonjës Bennett në mediat amerikane dhe katër vitet e saj si drejtoreshë e Zërit të Amerikës kur e nominoi atë për rolin e drejtueses ekzekutive të USAGM nëntorin e kaluar. Ajo ka shërbyer si redaktore ekzekutive në rrjetin “Bloomberg News” dhe ishte redaktore menaxhuese e gazetës Oregonian. Ajo gjithashtu ka qënë gazetare për “The Wall Street Journal” për më shumë se dy dekada, edhe ka qënë korrespondente në Pekin.

Pasi zonja Bennett dha dorëheqjen si drejtore e Zërit të Amerikës në qershor 2020, zoti Pack emëroi Robert Reilly-n në dhjetor 2020 për ta pasuar atë. Pak minuta pasi zoti Joe Biden u betua si president më 20 janar 2021, ai kërkoi dhe mori dorëheqjen e zotit Pack dhe emëroi drejtoren e atëhershme të programeve të Zërit të Amerikës Kelu Chao si ushtruesen e detyrës së shefes ekzekutive të USAGM-it. Zonja Chao shkarkoi zotin Reilly si drejtor të Zërit të Amerikës një ditë më vonë.

Zonja Bennett është përballur me kritika nga disa republikanë që nga seanca e konfirmimit të saj më 7 qershor, kur ajo i tha Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit se do t’i jepte shtytje misionit të objektivitetit dhe raportimit të balancuar të USAGM-it në një kohë kur dezinformimi është në rritje në mbarë botën.

Marrë nga VOA

joe biden usagm amanda bennett

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës