LIVE UPDATES
Bota

Historia e vrasjes së të miturit 30 viteve më parë, faji ra mbi nënën, por vrasësi...

The Guardian shkruan se James Watson, pa vendbanim fiks, u dënua në prill në Old Bailey në Londër për vrasjen e vitit 1994 pasi një zbulim i ADN-së në vitin 2016 zbuloi se si ai kishte qenë në kontakt fizik me gjashtë vjeçarin në ditën e zhdukjes së tij.

24 Qershor 2022, 18:18 Nga I.A
Historia e vrasjes së të miturit 30 viteve më parë, faji ra
James Watson dhe Rikki Neave

SHBA- Një 41-vjeçar është dënuar me burgim të përjetshëm me një minimum prej 15 vjetësh për vrasjen e nxënësit Rikki Neave, i cili u gjet i mbytur në pyll pranë Peterborough pothuajse 28 vjet më parë. The Guardian shkruan se James Watson, pa vendbanim fiks, u dënua në prill në Old Bailey në Londër për vrasjen e vitit 1994 pasi një zbulim i ADN-së në vitin 2016 zbuloi se si ai kishte qenë në kontakt fizik me gjashtë vjeçarin në ditën e zhdukjes së tij.

Watson, i cili ka një listë të gjatë dënimesh të mëparshme, duke përfshirë sulmin seksual, iu shmang zbulimit për më shumë se dy dekada, duke ndryshuar rrëfimin e ndërveprimeve të tij me Neave si prova të grumbulluara kundër tij.

Justice McGowan e dënoi Watson të premten sikur të ishte adoleshent, siç kërkohet nga ligji, duke i thënë atij se duhet të kalojë të paktën 15 vjet në burg përpara se të konsiderohet për lirim. Dënimi mbyll atë që kishte qenë një mister i rastit të ftohtë, në të cilin nëna e Rikki-t, Ruth Neave, u lirua nga akuza për vrasjen e tij në vitin 1996, duke hequr dyshimin që e kishte përndjekur pasi ajo u deklarua fajtore për një sërë veprash mizori ndaj fëmijëve.

Ruth Neave, e cila nuk mori pjesë në dënimin, lëshoi ​​një deklaratë më pas duke dënuar veprimet e Watson. 

"Përbindëshi James Watson jo vetëm që vrau djalin tim të çmuar Rikki, por vuri në lëvizje një zinxhir ngjarjesh që më kanë shkatërruar jetën time dhe të fëmijëve të mi.  Ashtu si gurët që bien në një pellg, ai është valëzuar shumë e gjerë," tha ajo.

Ajo shtoi: Falë jush, James Watson, Rikki nuk do të rritet kurrë për t'u bërë një djalë i ri i mirë, nuk do të ketë fëmijë apo xhaxha. Më mungon Rikki im i vogël; Më mungojnë të gjitha qeshjet dhe të qeshurat e tij dhe ai ishte heroi im i vogël dhe kujdesej për të tjerët. Ai ishte i zhytur në mendime, i sjellshëm dhe qesharak.

Watson e joshi Rikki-n në pyll afër shtëpisë së tij në Peterborough dhe e mbyti për të përmbushur një "fantazi morbide". Ai e zhveshi Rikki-n dhe pozoi trupin e tij të zhveshur në formë ylli për kënaqësi seksuale, duke e “ekspozuar” qëllimisht pranë një strofull pyjore për fëmijë.

Policia hetoi një pretendim se ai kishte prekur në mënyrë të pahijshme një djalë pesë-vjeçar, ndërsa të tjerët që e njihnin pretenduan se ai kishte masturbuar mbi imazhet e fëmijëve të vegjël dhe vazhdimisht kishte vendosur duart rreth qafës së një vajze adoleshente gjatë seksit. 

rikki neave james watson

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE