LIVE UPDATES
Bota

Mbikqyrësit bërthamorë të OKB: Jemi të shqetësuar për stafin në termocentralin e Zaporizhzhia

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka thënë prej muajsh se situata në Zaporizhzhia, ku stafi ukrainas po punon duke operuar centralin nën urdhrin e trupave ruse, përbën një rrezik sigurie dhe se dëshiron të dërgojë një mision.

24 Qershor 2022, 18:00 Nga k.m.
Mbikqyrësit bërthamorë të OKB: Jemi të shqetësuar
Foto ilustruese

VJENË- Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së është gjithnjë e më i shqetësuar për mirëqenien e stafit ukrainas në termocentralin bërthamor Zaporizhzhia të mbajtur nga Rusia në Ukrainë, më i madhi në Evropë. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka thënë prej muajsh se situata në Zaporizhzhia, ku stafi ukrainas po punon duke operuar centralin nën urdhrin e trupave ruse, përbën një rrezik sigurie dhe se dëshiron të dërgojë një mision.

"IAEA është në dijeni të raporteve të fundit në media dhe gjetkë që tregojnë një situatë të përkeqësuar për stafin ukrainas në termocentralin më të madh bërthamor të vendit,"-tha një deklaratë nga agjencia e Kombeve të Bashkuara me qendër në Vjenë.

Një nga këto çështje ishte se inspektorët e IAEA duhet të kryejnë punë verifikimi, duke përfshirë kontrollin e "sasive të mëdha" të materialit bërthamor atje. Megjithëse transmetimi në distancë i të dhënave mbi atë material në selinë e IAEA u rivendos këtë muaj, verifikimet e inventarit fizik duhet të kryhen ende personalisht nga inspektorët brenda një intervali që sqaron se nuk mund të kalojë një kohëzgjatje të caktuar.

Në mars, bota shmangu për pak një katastrofë bërthamore pasi forcat ruse sulmuan termocentralin më të madh bërthamor të Evropës në Ukrainën jugore dhe ndezën një zjarr. Sipas mbikëqyrësit atomik të OKB-së, nuk u lëshua asnjë material radioaktiv. Ndërsa forcat ruse kanë vazhduar të pushtojnë centralin pranë lumit Dnieper, stafi ukrainas është ende duke e operuar atë./ Marrë nga Reuters

agjencia ndërkombëtare e energjisë atomike zaporizhzhia lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE