LIVE UPDATES
Bota

Biden do të takohet me presidentin kinez në samitin e G20 në Indonezi, Tajvani temë kryesore

Ky do të jetë takimi i tyre i parë personal midis të dyve që kur Biden mori detyrën, megjithëse ata janë takuar virtualisht dhe personalisht disa herë kur Biden ishte zëvendëspresident.

10 Nëntor 2022, 17:55 Nga d.a.
Biden do të takohet me presidentin kinez në samitin e G20 në
Biden dhe Jinping

SHBA- Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me presidentin kinez Xi Jinping të hënën, më 14 nëntor, në samitin e G20 në Bali, Indonezi, konfirmoi Shtëpia e Bardhë të enjten.

Sipas Cbsnews, ky do të jetë takimi i tyre i parë personal midis të dyve që kur Biden mori detyrën, megjithëse ata janë takuar virtualisht dhe personalisht disa herë kur Biden ishte zëvendëspresident. Një takim Biden-Xi është diskutuar nga zyrtarët amerikanë dhe kinezë në javët përpara samitit, pasi SHBA synon të lundrojë në marrëdhëniet komplekse dhe konkurruese me Kinën dhe të kundërshtojë ndikimin global të Pekinit. 

"Udhëheqësit do të diskutojnë përpjekjet për të ruajtur dhe thelluar linjat e komunikimit midis Shteteve të Bashkuara dhe Republikës Popullore të Kinës, të menaxhojnë me përgjegjësi konkurrencën dhe të punojnë së bashku aty ku përputhen interesat tona, veçanërisht në sfidat transnacionale që prekin komunitetin ndërkombëtar,"- tha Sekretarja e shtypit e Dhomës së Përfaqësuesve, Karine Jean-Pierre tha në një deklaratë. 

Biden la të kuptohet për një bisedë me Xi-n gjatë  një konference për shtyp të  mërkurën, duke thënë se ai i ka thënë Xi-t në të kaluarën se ai "po kërkon konkurrencë", jo "konflikt".

“Dhe kështu, ajo që dua të bëj me të kur flasim është të përcaktoj se cilat janë linjat tona të kuqe dhe të kuptoj se çfarë ai beson se është në interesat kritike kombëtare të Kinës, ato që unë di të jenë interesat kritike të Shteteve të Bashkuara dhe për të përcaktuar nëse ato bien ndesh apo jo me njëri-tjetrin”, tha Biden të mërkurën.

Presidenti shtoi se ishte i sigurt se të dy udhëheqësit do të diskutojnë Tajvanin, si dhe marrëdhëniet e Kinës me vendet e tjera në rajon. Të dy liderët folën me telefon në korrik për më shumë se dy orë ndërsa tensionet mbi Tajvanin arritën në ethe.

Shtëpia e Bardhë nuk pret që të dalin ndonjë marrëveshje specifike nga takimi i javës së ardhshme. Një zyrtar i lartë i administratës u tha gazetarëve se takimi është një mundësi për të dy liderët që të kuptojnë më mirë se ku qëndron tjetri dhe të "ndërtojnë një dysheme për marrëdhëniet". Kjo do të thotë të sigurohesh se ka "rregulla të rrugës" për konkurrencën SHBA-Kinë, tha zyrtari. 

joe biden xi jinping samiti i g20 ne indonezi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN