LIVE UPDATES
Bota

E FRIKSHME- Hetimi i 'Wall Street Journal': Instagram është një 'supermarket' për pedofilët!

Instagram lidh pedofilët dhe i udhëzon ata të aksesojnë shitësit e përmbajtjeve të ngjashme përmes rekomandimeve të "interesit të përshtatur".

7 Qershor 2023, 19:49 Nga A.B
E FRIKSHME- Hetimi i 'Wall Street Journal': Instagram është
Instagram

SHBA-Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, "ndihmon" të lidhet dhe të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara hapur për ofrimin e përmbajtjes seksuale për të miturit. Kjo doli si rezultat i hetimeve nga Wall Street Journal dhe studiues të Universitetit Stanford dhe Universitetit të Massachusetts Amherst. 

Pedofilët kanë përdorur prej kohësh internetin, por ndryshe nga forumet dhe shërbimet e transferimit të skedarëve që synojnë njerëzit që kanë interes për përmbajtje të paligjshme, Instagram nuk i "pret" vetëm këto aktivitete. Sipas raportit të WSJ, algoritmet e saj i promovojnë ato. Instagram lidh pedofilët dhe i udhëzon ata të aksesojnë shitësit e përmbajtjeve të ngjashme përmes rekomandimeve të "interesit të përshtatur".  

Edhe pse të padukshme për shumicën në platformë, këto llogari në Instagram janë "të paturpshme": Studiuesit zbuluan se Instagram i lejon përdoruesit të kërkojnë për hashtags si #pedowhore dhe #preteensex duke i lidhur ato me llogaritë që përdorin këto terma për të reklamuar materiale seksuale të fëmijëve që ata kanë. në dispozicion për shitje. Në fakt, llogari të tilla shpesh pretendojnë se drejtohen nga vetë fëmijët!

Llogaritë në Instagram që ofrojnë të shesin materiale seksuale të paligjshme në përgjithësi nuk e publikojnë hapur atë, por postojnë një "menu" të përmbajtjes. Disa llogari kërkojnë që blerësit të delegojnë veprime specifike. Disa meny përfshijnë çmime për videot e fëmijëve që "dëmtojnë veten" dhe madje "imazhe të të miturve që kryejnë akte seksuale me kafshë", zbuluan studiuesit në Observatorin e Internetit të Stanford. Ata madje theksojnë se fëmijët paraqiten të disponueshëm për "takime" personale me pagesë. 

Në përgjigje të pyetjeve të gazetës, Meta pranoi se kishte probleme dhe tha se kishte ngritur një task forcë të brendshme për t'i trajtuar ato.  Shfrytëzimi i fëmijëve është një krim i tmerrshëm," thanë përfaqësuesit e kompanisë, duke shtuar: "Ne po hulumtojmë vazhdimisht mënyra për t'u mbrojtur në mënyrë aktive kundër kësaj sjelljeje."

Meta tha se ka shuar 27 rrjete pedofilësh në dy vitet e fundit dhe planifikon të shkatërrojë të tjera. Që nga marrja e pyetjeve të Wall Street Journal, platforma tha se ka bllokuar mijëra hashtags që "seksualizojnë" fëmijët, disa me miliona postime, dhe i kufizon përdoruesit të kërkojnë terma të njohur si të lidhur me abuzimin seksual. Ai tha gjithashtu se po punon për të parandaluar sistemet e tij që të rekomandojnë të rriturit potencialisht pedofilë që të lidhen me njëri-tjetrin ose të ndërveprojnë me përmbajtjen e njëri-tjetrit.

Ish-punonjësit e tanishëm të Meta-s, të cilët kanë punuar në iniciativat për sigurinë e fëmijëve në Instagram, vlerësojnë se numri i llogarive që ekzistojnë "kryesisht" për të monitoruar një përmbajtje të tillë "është në qindra mijëra, nëse jo miliona".

Një zëdhënës i Meta tha se kompania po kërkon të bllokojë përdorues të tillë, duke fshirë 490,000 llogari për shkeljen e politikave të saj të sigurisë së fëmijëve vetëm në janar./Dosja.al

wall street journal

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN