LIVE UPDATES
Bota

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të avionëve në botë

Sot aeroporti është në funksion, por është një kategori C, që do të thotë se pilotët duhet të trajnohen posaçërisht për të ulur atje.

15 Gusht 2022, 18:38 Nga e.k
FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të
Aeroporti i Shën Helenës

TIRANË- Kur u ndërtua një aeroport në ishullin e Shën Helenës në mes të Atlantikut (fotoja më sipër), ai fillimisht u quajt aeroporti "më i padobishëm në botë".

Kjo për shkak se prerja e erës në pistën buzë shkëmbit fillimisht e bëri të rrezikshme uljen. Sot aeroporti është në funksion, por është një kategori C, që do të thotë se pilotët duhet të trajnohen posaçërisht për të ulur atje. Nuk është i vetmi këtu janë disa nga aeroportet më befasues (por edhe frikësues) në mbarë botën.

Madeira, Portugali

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

Ata që shkojnë me pushime në Madeira e dinë se ishulli është i famshëm për ulje të vështira dhe ndonjëherë edhe pa ulje fare. Afërsia e aeroportit me terrenin e lartë do të thotë turbulenca dhe prerje e erës  ndonjëherë e rëndë. Pista përfundon në skajin e shkëmbit në të dyja anët  por fatmirësisht është e ulët, me një rrugë poshtë saj. Aeroporti ka ndërtuar një platformë pranë pistës për të parë pilotët duke e dhënë më të mirën.

Leh, India

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

Aeroporti i 23-të më i lartë në botë, ndodhet në 10,682 këmbë mbi nivelin e detit. I rrethuar nga male, me një pistë të shkurtër, është i rrethuar nga erëra të forta pasdite, që do të thotë se fluturimet janë të kufizuara vetëm në mëngjes. Aeroplanët me trup të gjerë dhe të rëndë nuk lejohen, dhe të gjithë pilotët që zbarkojnë këtu marrin trajnim special.

Sint Maarten

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

Nuk është e nevojshme të jesh i fiksuar me aviacionin për të parë video të avionëve që zbarkojnë në Sint Maarten. Mediat sociale janë plot me pamje të avionëve që zbarkojnë në aeroportin e Karaibeve. Kjo për shkak se pista kthehet drejt në një plazh, që do të thotë se aeroplanët hyjnë për të ulur pikërisht aty. Edhe pse duket zbavitëse, është diçka e rrezikshme. Në vitin 2017, një grua u vra nga një shpërthim i motorit jet teksa ishte varur në gardhin e aeroportit me turistë të tjerë të veshur me rroba banje. Për ata që janë në bord, ngritja është pak më e frikshme se ulja -- pasi drejtohen drejt malit që ngrihet pas aeroportit.

Paro, Butan

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

I ngritur 2244 metra mbi nivelin e detit, Paro është aeroporti i vetëm ndërkombëtar i Butanit -- megjithatë pak pilotë janë lejuar të zbarkojnë atje, kaq e ndërlikuar është qasja. Uljet lejohen vetëm në kushte të mira shikueshmërie (për fillim, drita e ditës) sepse nuk ka radar, kështu që avionët duhet të bëjnë një afrim manual. Ata gjithashtu duhet të endin midis kodrave dhe mbi shtëpi përpara se të përkulen në pistë.

London City, Mbretëri e Bashkuar

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

Të fluturosh drejt e mbi një kryeqytet për në tokë është një ndjenjë e pazakontë këto ditë, por duke zbritur në qytetin e Londrës, do të rrokullisesh rreth rrokaqiejve të qytetit, do të ulesh rreth Canary Ëharf dhe do të ulesh në një kënd kaq të pjerrët sa të kesh ndjenjën e të qenit në një helikopter. Ngritja është po aq gjallëruese.

Aeroporti Kombëtar Reagan, SHBA

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

Në qershor 2021, kur një aeroplan i Frontier Airlines rrëshqiti nga pista në aeroportin Ronald Reagan të DC, një pasagjer e përshkroi atë si "pak të frikshëm". Por nuk është e nevojshme të përfshiheni në një incident për të arritur zvarritjet deri këtu  kthesat e forta që bëjnë avionët pranë lumit Potomac për t'u rreshtuar me pistën dhe shmangia e zonave të ndaluara për fluturime në të gjithë qytetin, e bëjnë të ndërlikuar për pilotët.

Innsbruck, Austri

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

I përqafuar nga malet, krye qendra e Tirolit është një destinacion kryesor për ski -- dhe një fluturim i mrekullueshëm brenda. Ose më mirë, pamjet janë. Sfida për pilotët është madhështore në një mënyrë tjetër. Avionët duhet ‘të zhyten’ mbi një majë gati 8,000 këmbë, të përballen me prerjen e erës që shpërthen nga malet dhe, në varësi të drejtimit të erës, mund të duhet edhe të manovrohen ashpër për t'u ulur në luginë.

Congonhas, Brazil

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

Aeroporti i brendshëm i Sao Paulo-s dikur kishte një problem me kullimin një problem aq i rëndë sa shkaktoi një aksident fatal në 2007. Pas kësaj, pista u rishfaq pasi u korrigjua problemi, por ulja këtu mund të ndihet ende mjaft e frikshme. Vetëm disa milje nga qendra e qytetit  që në Sao Paulo do të thotë se është ende në mes të qytetit -- pista e vetme, e cila debutoi në vitet 1930, është e rrethuar nga shtrirja urbane, që do të thotë se do të fluturoni mbi blloqe apartamentesh dhe çati deri në momentin e fundit.

Lukla, Nepal

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

Malet, qethja e erës dhe një pistë e shkurtër Lukla i ka të gjitha. I quajtur shpesh aeroporti më i rrezikshëm në botë, porta për në Everest, në malet e Nepalit, e ka pistën e saj të shtrirë në një shkëmb midis maleve  vetëm 527 metra prej tij  duke rënë drejt e në një humnerë në fund. Për të ndihmuar avionët të ngadalësojnë, ai madje është i pjerrët lart. Megjithatë, pamjet e malit janë të pabesueshme në rrugën e zbritjes.

Shën Helena

FOTO/ Nga India në SHBA, njihuni me pistat më të frikshme të

Me shumë mundësi do të keni një udhëtim ‘me gunga’ duke u ulur në Shën Helena. Qethja e erës së bashku me një aeroport buzë shkëmbit do të thotë që avionëve u jepet ‘një shuplakë e mirë’ ndërsa nisin uljen. Nguli sytë te pamjet e fushës Longëood, ku Napoleoni u internua, dhe të kryeqytetit të vogël Jamestoën, të ndërtuar në një çarje kanioni me një port të vetëm. Fillimisht e planifikuar vetëm për avionë të vegjël, pista u zgjerua për të akomoduar një Boing 757./CNN

aeroportet me te çuditshme ne bote

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari