LIVE UPDATES
Bota

146 ditë nga nisja e luftës Rusi-Ukrainë/ Fokusi është në Donetsk, 23 mijë tonë grurë nisen për në Etiopi

Luftimet veçanërisht të ashpra janë fokusuar në fshatin Pisky, afër aeroportit të Donetsk, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes në buletinin e saj të përditshëm të inteligjencës.

15 Gusht 2022, 17:09 Nga s.s
146 ditë nga nisja e luftës Rusi-Ukrainë/ Fokusi është
Ukrainë-Rusi

UKRAINË- 146 ditë nga nisja e luftës Rusi-Ukrainë! Forcat ukrainase raportuan bombardime të rënda ruse dhe përpjekje për të avancuar në disa qytete në rajonin lindor të Donetsk që është bërë fokusi kryesor i luftës gati gjashtëmujore, por thanë se kishin zmbrapsur shumë nga sulmet.

Presidenti ukrainas Zelensky tha: "Çdo ushtar rus qëllon centralin bërthamor, por ata duhet ta kuptojnë se centrali bëhet objektiv i veçantë për agjentët tanë të inteligjencës, për shërbimet tona speciale, për ushtrinë tonë".

2- Kryetari i bashkisë Vladimir Rogov ka shkruar në Telegram të dielën se qyteti ishte granatuar nga periferitë, duke shkaktuar viktima civile dhe se forcat ukrainase po bombardonin centralin, raporton Reuters.

3- Rusia, në një konferencë ditore, tha se kishte marrë kontrollin e Udy, një fshat në rajonin verilindor të Kharkiv. Luftimet veçanërisht të ashpra janë fokusuar në fshatin Pisky, afër aeroportit të Donetsk, tha Ministria Britanike e Mbrojtjes në buletinin e saj të përditshëm të inteligjencës.

4- Tre civilë janë vrarë dhe dy janë plagosur nga një mjet shpërthyes teksa po notonin në Detin e Zi në rajonin jugor të Ukrainës, Odesa, pavarësisht shenjave paralajmëruese për të mos e bërë këtë, tha policia. Autoritetet kanë mbyllur plazhet e detit për shkak të minave ose predhave të artilerisë nga lufta.

Rusia tha se do të bënte "çdo gjë të nevojshme" për të lejuar specialistë të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) të vizitojnë centralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainën jugore mes frikës për sigurinë e tij për shkak të granatimeve.

Media shtetërore e Koresë së Veriut tha se presidenti rus Vladimir Putin i tha udhëheqësit Kim Jong Un se të dy vendet do të zgjerojnë marrëdhëniet "gjithëpërfshirëse dhe konstruktive".

2- Çdo konfiskim i mundshëm i aseteve ruse nga Shtetet e Bashkuara do të shkatërrojë plotësisht marrëdhëniet dypalëshe të Moskës me Uashingtonin, citoi TASS të thoshte kreu i Departamentit të Amerikës së Veriut në Ministrinë e Jashtme ruse.

3- Zelanda e Re po dërgon 120 personel ushtarak në Britani për të ndihmuar në trajnimin e ukrainasve në luftimet e vijës së parë, tha qeveria.

Anija Brave Commander e ngarkuar nga OKB-ja do të niset nga Ukraina për në Etiopi në ditët në vijim pasi të përfundojë ngarkimin e më shumë se 23 mijë tonë grurë në Pivdennyi, tha një zyrtar i OKB-së. Kjo do të jetë ngarkesa e parë e ndihmave ushqimore humanitare e destinuar për në Afrikë sipas marrëveshjes për aksesin e drithërave të ndërmjetësuar nga OKB.

2- Anija e parë që u largua nga Ukraina sipas një marrëveshjeje të 22 korrikut për të rifilluar eksportet e grurit nga vendi po i afrohej portit sirian të Tartous të dielën, thanë dy burime të anijeve, pasi anija kishte lundruar me transponderin e saj jashtë.

lufta rusi-ukraine zelensky rusi ukraine

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare