LIVE UPDATES

rusi

Bota 3 Shtator 2023, 16:21 k.m.

Rusia sulmon portet ukrainase në Danub

Foto ilustruese Nënkryetari i Këshillit të Sigurisë të Rusisë Dmitry Medvedev akuzoi sot Japoninë se duke ndihmuar Kievi...

Bota 17 Qershor 2023, 12:47 A.B

Rusia ndalon operacionet transgjinore

Vladimir Putin RUSI- Parlamenti rus votoi për të ndaluar operacionet ligjore dhe mjekësore gjinore. Vendi ka luftuar kundër propagand&e...

Bota 13 Maj 2023, 09:16 m.s

Rënia e madhe e çmimit të gazit

foto ilustruese Çmimi i gazit në Evropë ka rënë në nivelin e çmimit të verës së dy viteve më pa...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

20 oligarkët më të fuqishëm në Rusi! Kush shpëtoi pa u sanksionuar nga SHBA (LISTA) - Bota
LIVE UPDATES
Bota

20 oligarkët më të fuqishëm në Rusi! Kush shpëtoi pa u sanksionuar nga SHBA (LISTA)

2 Prill 2022, 08:09 Nga DOSJA

RUSI– Sanksionet ndaj individëve, organizatave madje edhe jahteve janë vendosur nga Perëndimi ndaj Rusisë si një kundërmasë ndaj pushtimit të Ukrainës, në një luftë të vdekjeve shkatërruese të civilëve dhe civilëve që ka vazhduar për më shumë se një muaj. Të ashtuquajturit oligarkë rusë, duke përfshirë edhe Roman Abramovich, u vunë nën kritika nga vendet perëndimore, të cilët panë se asetet e tyre personale u konfiskuan në një përpjekje për të ushtruar presion dërrmues mbi rrethinën e Vladimir Putinit. 

Agjencia e lajmeve Bloomberg dhe gazetarët Stephanie Baker dhe Tom Maloney zbulojnë se si, pse dhe kush janë oligarkët që aktualisht vazhdojnë të bëjnë biznes në mbarë botën pavarësisht luftës agresive të Putinit.

Gjysma e 20 oligarkëve më të fuqishëm të Rusisë duket se e kanë shmangur vendosjen e masave. Mbretëria e Bashkuar ka vendosur sanksione ndaj 10 miliarderëve më të pasur dhe nëntë të Bashkimit Evropian. Ndërsa SHBA ka vendosur sanksione vetëm për katër. Sipas sondazhit, vetëm tre nga 20 oligarkët më të pasur shfaqen në të tre listat, me katër nga pesë që nuk janë sanksionuar nga BE, SHBA apo Britania e Madhe.

“Udhëheqësi” është njeriu më i pasur në Rusi, Vladimir Potanin, një manja, pasuria e të cilit më 18 shkurt arriti në 30 miliardë dollarë. Aktualisht, më i pasuri nga oligarkët e sanksionuar është Alexey Mordashov, aksionari kryesor në Severstal PJSC, prodhuesi i katërt më i madh i çelikut në Rusi, i cili pa BE-në të ngrijë asetet e saj më 28 shkurt dhe Mbretërinë e Bashkuar dy javë më vonë.

Manjati i energjisë Leonid Mikhelson, manjati i çelikut Vladimir Lisin dhe Vagit Alekperov, president i gjigantit të naftës Lukoil PJSC, janë ndër rusët më të pasur që nuk janë sanksionuar. Sipas Bloomberg, monitorimi i sanksioneve të vendosura mbetet i vështirë, pasi Uashingtoni, Brukseli dhe Londra lëshojnë sanksione sipas dëshirës dhe pa u konsultuar me njëri-tjetrin. Australia, Kanadaja dhe Japonia kanë vendosur kufizimet e tyre.

Sipas Bloomberg, vendosja e sanksioneve ndaj personave të caktuar nuk është një proces i thjeshtë, pasi në një farë mase nuk prek vetëm personin, as vendin në të cilin ai është kryesisht aktiv, por ka një probabilitet të lartë. Në fund, oligarkët rusë në veçanti janë shumë aktivë brenda dhe jashtë Rusisë me aksione të konsiderueshme në kompanitë e mëdha të energjisë, metaleve dhe plehrave në shumë vende të botës.

Rusët më të pasur pa sanksione

Potanin është presidenti i Norilsk Nickel, prodhuesi më i madh në botë i nikelit me cilësi të lartë. Ajo zotëron rreth një të tretën e Dudinka me bazë në Rusi, e cila kishte 17.9 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2021. Investimet e tjera të Potanin përfshijnë një aksion kontrollues në Petrovax Pharm, një kompani farmaceutike ruse.

Mikhelson është CEO i Novatek, furnizuesi më i madh joshtetëror i gazit në Rusi . Miliarderi zotëron rreth një të katërtën e kompanisë së listuar, e cila prodhon rreth 10% të gazit të vendit. Ajo zotëron gjithashtu 30.6% të aksioneve në kompaninë petrokimike Sibur.

Lisin është president i Novolipetsk Steel, prodhuesi më i madh i çelikut në Rusi . Kompania e listuar prodhoi 15.7 milionë tonë metrikë çelik të papërpunuar dhe kishte të ardhura prej 16.2 miliardë dollarë në vitin 2021. Ajo zotëron gjithashtu Freight One, një kompani transporti hekurudhor në Rusi.

Alekperov është presidenti i Lukoil, një kompani e listuar që përbën rreth 2% të prodhimit botëror të naftës . Kompania me bazë në Moskë punëson më shumë se 100,000 njerëz dhe kishte 125.1 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2021. Alekperov mblodhi më shumë se 5 miliardë dollarë dividentë. Ai është gjithashtu bashkëpronar i ekipit të futbollit Spartak Moskë.

Prokhorov themeloi Onexim Group , një kompani me bazë në Moskë me interesa në banka, sigurime dhe pasuri të paluajtshme. Ajo gjithashtu zotëron aksione në kapitalin e Rilindjes dhe në Kredinë e Rilindjes. Prokorov zotëronte ekipin e basketbollit të Brooklyn Nets dhe selinë e tij përpara se t’ia shiste ato miliarderit tjetër Joe Chai.

Greku i mirënjohur Rimbolovlev , për shkak se bleu ishullin Onassis, Akrepi, shiti dy kompani ruse të plehrave për më shumë se 7 miliardë dollarë në 2010 dhe 2011. Ai gjithashtu shiti publikisht pothuajse 1 miliard dollarë aksione në Uralkali. kompani në vitin 2007 dhe bleu një koleksion veprash arti, bizhuteri, shtëpi, jahte si dhe aksione në Bankën e Qipros dhe klubin e futbollit AS Monaco. Ai ka qenë banor i Monakos për dekadën e fundit.

Kantor është aksionari kryesor në Acron, një kompani ruse e plehrave minerale. Kompania me bazë në Velikiy Novgorod kishte prodhim prej më shumë se 7 milionë tonësh dhe të ardhura prej 1.7 miliardë dollarësh në vitin 2020. Miliarderi zotëron gjithashtu koleksionin më të madh të artit pionier të klasit botëror të shekullit të 20-të.

Fedun është nënkryetar dhe anëtar i bordit të Lukoil, një kompani ruse e naftës. Ai udhëhoqi privatizimin e kompanisë me bazë në Moskë dhe mban me familjen e tij rreth 12% të saj. Fedun ka mbledhur më shumë se 1.5 miliardë dollarë dividentë nga aksionet e tij në Lukoil. Ai është gjithashtu bashkëpronar i ekipit të futbollit Spartak Moskë.

Abramov është një bashkëthemelues i Evraz, prodhuesi i dytë më i madh i çelikut në Rusi . Ajo zotëron 19.3% të kompanisë si dhe 1.6% të Norilsk Nickel, prodhuesi më i madh i nikelit në botë. Interesat e tjera përfshijnë 40% të Truphone me bazë në Londër dhe 19.3% të Rusisë Forest Products Group, një kompani druri dhe transporti në Siberi.

Guryev është themeluesi dhe aksionari më i madh i Phosagro, prodhuesi më i madh i plehrave fosfatike në Evropë. Kompania me bazë në Moskë prodhon amoniak, plehra me bazë azoti dhe fosfate ushqimore për prodhuesit bujqësorë në më shumë se 100 vende. Ai raportoi të ardhura prej 3.5 miliardë dollarë në vitin 2020.

A janë efektive sanksionet?

Një muaj pas pushtimit, Rusia është tashmë vendi me më shumë sanksione në botë. Ngrirja e rezervave të bankës qendrore dhe heqja e disa bankave nga sistemi ndërkombëtar i pagesave goditi rublën dhe e vendosi vendin në prag të falimentimit. Megjithatë, një analizë e mijëra dosjeve të sanksioneve nga Bloomberg tregon se ka dallime të habitshme midis sanksioneve të vendosura nga SHBA, Britania e Madhe dhe BE.

Në total, SHBA ka ngrirë asetet e 852 personave, Bashkimi Evropian 775 dhe SHBA. Mbretëria 982. Megjithatë, shumë nga këto sanksione nuk mbivendosen.

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi rusia sanksionet ndaj rusise lufta ukraine-rusi rusia sanksionet ndaj rusise

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN