LIVE UPDATES
Bota

"Komoditet maksimal", premtimet e Azebajxhanit për studentët në Nagorno-Karabak

Azerbajxhani është duke e bërë të pamundurën për t’i joshur rreth 1.200 studentë që të studiojnë në Nagorno-Karabak.

29 Maj 2024, 07:55 Nga M.B
"Komoditet maksimal", premtimet e Azebajxhanit për studentët
Qyteza Stepanakert dikur, e njohur sot si Xankendi në Nagorno-Karabak.

AZERBAJXHAN- Dhoma të rehatshme nëpër konvikte dhe pamje prej malit. Salla të ligjëratave në ndërtesave të reja, në të cilat do të ligjërojnë disa prej profesorëve më me nam. Azerbajxhani është duke e bërë të pamundurën për t’i joshur rreth 1.200 studentë që të studiojnë në Nagorno-Karabak. Presidenti azerbajxhanas, Ilham Aliyev ka ndarë në muajin shkurt rreth 6 milionë dollarë për të ndërtuar, pothuajse nga fillimi, Universitetin Karabak në kryeqytetin rajonal, Xankendi, i cili është quajtur Stepanakert, kur aty kanë jetuar dhe zonën e kanë kontrolluar armenët etnikë.

Bakuja e kontrollon Karabakun prej shtatorit të vitit 2023, kur forcat e tij ushtarake patën nisur një ofensivë për të rimarrë kontrollin e territorit, në të cilin armenët etnikë e kanë shijuar pavarësinë de facto prej mesit të viteve '90. Pak ditë pas ofensivës së shtatorit, rreth 100.000 armenë etnikë gati e gjithë popullata kanë ikur drejt Armenisë. Prej marrjes së kontrollit, Azerbajxhani është akuzuar se ka rrafshuar me tokë qyteza armene dhe qendra fetare e kulturore.

Rusia ka angazhuar trupa ushtarake në Nagorno-Karabak, pas luftës së fundit të madhe në mes të Armenisë dhe Azebajxhanit, më 2020, mirëpo në prill të këtij viti ka thënë se ka nisur tërheqjen e tyre. Pasi pothuajse shumica e armenëve janë larguar prej asaj që dikur është njohur si Stepanakert, Xankendi i sotëm është përshkruar në muajt e fundit si qytezë fantazmë. Në kërkim e sipër të mënyrave për të ripopulluar qytetin, Aliyev, presidenti i Azerbajxhanit prej vitit 2003, e ka nënshkruar një dekret në nëntor të vitit 2023 për të themeluar Universitetin Karabak. Më 20 maj, ai e ka emëruar Sahin Bayramovin, si president të universitetit.

Ministria e Azerbajxhanit për Shkencë dhe Edukim, ka thënë se fundmi se është duke u punuar në infrastrukturë dhe që sallat e ligjëratave, konviktet dhe ndërtesat tjera pritet të jenë funksionale brenda muajsh. Universiteti Karabak pret që t’i hapë dyert për studentët këtë vjeshtë, për të nisur vitin akademik. Zyrtarët e përmendin shpesh që gjithçka do të jetë falas, përfshirë pranimin, dhomën e konviktit dhe një laptop. Në Azerbajxhan, shumica e universiteteve janë me pagesë. Ministria për Shkencë dhe Edukim planifikon që t’i hapë tetë departamente studimi në universitetin e ri, përfshirë atë të inxhinierisë, ekonomisë dhe turizmit. Synimi është që të jenë 1.200 studentë, ka thënë Emin Amrullayev, ministër për Shkencë dhe Edukim.

"Për të garantuar suksesin e tij, universiteti duhet të hapë degë më premtuese, përfshirë ato të shkencave kompjuterike dhe inteligjencës artificiale", ka thënë Farid Imanov, ekspert në edukim.

“Është më e lehtë të gjesh punë në njërën prej këtyre degëve”, ka thënë Imanov në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë.

Bakuja dhe Jerevani janë duke negociuar aktualisht atë që besohet të jetë marrëveshja finale mes tyre, diçka që po vëzhgohet prej afër dhe po mbështetet nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. Por, bisedimet kanë dalë të jenë sfiduese, pasi një vendim i marrë së fundi nga Armenia, për t’ia dorëzuar disa vendbanime të braktisura Azerbajxhanit, është përcjellë me protesta dhe thirrje për dorëheqje të kryeministrit armen, Nikol Pashinian./ REL

azerbajxhan

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare