LIVE UPDATES
Bota

Marrëdhënia Rusi-Kinë/ Borrell: Duan të luajnë një rol diplomatik

I pyetur për planin e paqes, Borrell përsëriti deklaratën e bërë më herët ku u shpreh se plani ishte një përmbledhje e pozicionit shumë të njohur të Kinës, por jo një plan paqeje.

24 Mars 2023, 20:29 Nga a.l

 

Marrëdhënia Rusi-Kinë/ Borrell: Duan të luajnë një
Josep Borrell

 

Kryediplomati i BE-së Josep Borell ka deklaruar se Kina nuk ka kaluar asnjë vijë të kuqe përsa i përket furnizimit me armë ndaj Rusisë, ndërsa ka shtuar se do të minimizojë rrezikun e lidhjen me aktivitetet ushtarake ruse. Borrell konfirmoi gjithashtuse së shpejti do të bëjë një vizitë zyrtare në Kinë për të diskutuar, ndër të tjera, për luftën e Rusisë në Ukrainë, por nuk dha një datë konkrete për udhëtimin. Po ashtu mediat e huaja raportojnë se, pas udhëtimit të presidentit kinez Xi Jinping në Moskë këtë javë, disa liderë evropianë do të udhëtojnë së shpejti në Pekin. 

Kinezët duan të luajnë një rol diplomatik, ata nuk duan të lidhen plotësisht me veprimet ushtarake të Moskës”, tha Borrell, duke shtuar se Pekini do të kishte një interes të paraqitet si një ndërmjetës, jo si ndërmjetës.

Në shkurt, Kina publikoi një dokument me 12 pika që bën thirrje për bisedime urgjente të paqes dhe një zgjidhje politike të luftës, e cila u prit pozitivisht nga Moska. I pyetur për planin e paqes, Borrell përsëriti deklaratën e bërë më herët ku u shpreh se plani ishte një përmbledhje e pozicionit shumë të njohur të Kinës, por jo një plan paqeje.

Putini ka folur për zgjidhje paqësore dhe në të njëjtën kohë vazhdon bombardimet – Kina duhet të përdorë ndikimin e saj në mënyrë që ta bëjë Rusinë të kuptojë se nuk do të shkojë askund”, tha Borrell.

Presidenti i Spanjës Pedro Sánchez pritet të jetë atje javën e ardhshme, presidenti francez Emmanuel Macron do të shkojë në Pekin pas dy javësh së bashku me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, ndërsa një ftesë e përhershme ka edhe kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni.  Pala e BE-së, ndërkohë, po përgatitet të finalizojë planet për samitin e ardhshëm BE-Kinë në Pekin, që ka të ngjarë të zhvillohet para verës dhe pas një samiti BE-SHBA. 

Komentet e Borrell erdhën mes shqetësimeve në rritje në Perëndim për thellimin e marrëdhënieve të Pekinit me Moskën, të theksuara nga refuzimi i tij për të dënuar agresionin e Kremlinit kundër Ukrainës dhe vizita e presidentit kinez në Moskë për një samit dy-ditor me Vladimir Putin këtë javë.

josep borrell

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!