LIVE UPDATES
Bota

'Bëhu serioz mos u zgërdhi'/ Avdullah Hoti përplaset me Ministrin e Financave: Trusti po humbet! Do të publikoj emrat e bankave të falimentuara

Hoti ka thënë se do t’i bëjë publike evidencat që tregojnë mjetet e trustit pensional që janë investuar në bankat që kanë falimentuar.

24 Mars 2023, 18:44 Nga a.l
'Bëhu serioz mos u zgërdhi'/ Avdullah Hoti përplaset me
Hekuran Murati dhe Avdullah Hoti

KOSOVË- Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti është përplasur ashpër në Komisionin për Buxhet me ministrin e Financave, Hekuran Muratin, në debatin që kanë pasur për Trustin Pensional, institucion i cili ka mbetur pa bord dhe është duke pësuar humbje milionëshe. Murati ka deklaruar se Bordi që merr vendim për luhatje një ditore duhet të shkarkohet.

Nuk merren vendime në baza të luhatjeve ditore. Përkundrazi po të kishte bord që merr vendim bazuar vetëm në një luhatje një-ditore ai bord duhet të shkarkohej”, ka thënë ministri Murati.

Pas kësaj ka ndërhyrë deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, duke iu drejtuar Muratit së është i papërgjegjshëm. 

Me pas pak përgjegjësi institucionale dhe njerëzore, t’i duhesh me u ndje në faj para këtij komisioni dhe para qytetarëve, me thanë na ka ndodhë kjo situatë, të shohim si ta menaxhojmë. Me pas pak përgjegjësi institucionale dhe njerëzore si individ për menaxhimin e 2.5 miliardë eurove”, ka thënë Hoti.

Hoti ka thënë se do t’i bëjë publike evidencat që tregojnë mjetet e trustit pensional që janë investuar në bankat që kanë falimentuar.

Kur të flasë, tu kisha lutë me u bë shumë serioz. As mos me ndërhy, as mos me u zgërdhi kur flas. Ta bëjmë diskutimin serioz dhe profesional. Ti e di që s’të respektoj fare, por ti je ministër dhe duhesh me dhanë përgjegjësi për çështjet që unë i ngri si deputet”, ka thënë Hoti.

Deputeti i LDK-së ka thënë se nëse do kishte pak përgjegjësi institucionale, ministri Hekuran Murati duhej të jepte sot dorëheqje. Gjithashtu Hoti ka paralajmëruar se do t’i bëjë publike emrat e bankave të falimentuara ku janë investuar paratë e Kursimeve Pensionale.

avdullah hoti hekuran murati

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve