LIVE UPDATES
Bota

Gjëndja shëndetësore e Abdulhadi al-Khawaja përkeqësohet, vajza e aktivistit të njohur ofrohet të zërë vendin e tij në burg

Maryam thotë se babai i saj nuk është kontrolluar nga një kardiolog, duke rritur më tej rrezikun që ai mund edhe të vdesë në burg. Ajo dyshon se po i mohohet trajtimi i duhur mjekësor.

24 Mars 2023, 17:57 Nga f.i
Gjëndja shëndetësore e Abdulhadi al-Khawaja
Maryam al-Khawaja

DANIMARKË- Shëndeti i aktivistit të të drejtave të njeriut Abdulhadi al-Khawaja është përkeqësuar shumë brenda burgut të Bahrejnit në Danimarkë, aq sa vajza e tij Maryam është ofruar të bëjë dënimin në vend të tij. Ajo ka frikë se pa ndihmën e duhur mjekësore, babai i saj do të vdesë pas hekurave pa mundur të shohë familjen e tij, shkruan The Guardian.

Maryam thotë se babai i saj nuk është kontrolluar nga një kardiolog, duke rritur më tej rrezikun që ai mund edhe të vdesë në burg. Ajo dyshon se po i mohohet trajtimi i duhur mjekësor. Pavarësisht njoftimeve publike nga qeveria e Bahrejnit se Khawaja do të vizitohej nga një kardiolog në fund të javës së kaluar, takimi i tij është shtyrë deri në një afat të pacaktuar.

“Nuk e di se sa kohë ka mbetur për babin tim. Kaloj çdo ditë duke u frikësuar sa herë që bie telefoni, pasi mund të jetë dikush që më telefonon për të më njoftuar se babai im nuk është më pranë nesh. E di se ai ka probleme serioze shëndetësore dhe autoritetet po përdorin mungesën e mjekëve për trajtimin e duhur si një metodë ndëshkimi. Nuk dua të pres që babai im të lirohet me akrivol. Unë nuk mund ta bëj këtë,”- u shpreh vajza e aktivistit.

Maryam gjithashtu shprehet se mënyra e trajtimit e autoriteteve të Bahrejnit ndaj babait të saj, për shkak të statusit të tij si një aktivist i njohur dhe synon të japë shembull për rreth 1,400 të burgosur politikë aktualisht në paraburgim në Bahrejnit.

“Ata po e bëjnë shembull për të tjerët. Ata po e përdorin atë për të siguruar që të tjerët të ndiejnë se nuk mund të protestojnë brenda burgut ose të vazhdojnë të zhvillojnë aktivitetin në burg dhe të shpëtojnë nga kjo,"- shtoi Maryam.

Abdulhadi al-Khawaja është një nga aktivistët më të shquar të Bahreinit për të drejtat e njeriut. Ai u arrestua në prill të vitit 2011 dhe u dënua me burgim të përjetshëm. Khawaja u dënua për terrorizëm dhe përpjekje për të përmbysur qeverinë. Gjykata deklaroi se dënimi lidhej drejtpërdrejt me dëshirën e Khawaja-s për të shprehur lirshëm bindjet e tij politike dhe për të marrë pjesë në protesta, pavarësisht vendimit të autoriteteve të Bahrejnit se protestat anti-qeveritare ishin të paligjshme.

abdulhadi al-khawaja maryam

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve