LIVE UPDATES
Bota

Marrëveshja Turqi-Libi, Gjermania: Nuk e pranojmë

Protothema shkruan se Burger tha se është parim i së drejtës ndërkombëtare që dy shtete nuk mund të hyjnë në marrëveshje në kurriz të një shteti të tretë

5 Tetor 2022, 15:17 Nga I.A
Marrëveshja Turqi-Libi, Gjermania: Nuk e pranojmë
Foto Ilustruese

GJERMANI- Berlini shprehu mbështetjen e tij për qëndrimet greke, përmes përfaqësuesit të Ministrisë së Jashtme Christopher Burger, duke theksuar se memorandumi i nënshkruar nga Turqia dhe Libia nuk ka fuqi ligjore dhe nuk e detyron Athinën. Protothema shkruan se Burger tha se është parim i së drejtës ndërkombëtare që dy shtete nuk mund të hyjnë në marrëveshje në kurriz të një shteti të tretë, duke iu përgjigjur një pyetjeje të APE-MPE në lidhje me memorandumin e nënshkruar nga Libia dhe Ankaraja për hidrokarburet, dhe theksoi se nëse dy shtete lidhin një marrëveshje në dëm të Greqisë, atëherë në çdo rast Greqia nuk është e lidhur me të dhe në këtë kuptim nuk ka asnjë efekt juridik.

Burger u rezervua të kthehej me një vlerësim të çështjes në detaje, megjithatë theksoi: Në parim dua të them atë parim të së drejtës ndërkombëtare është se shtetet nuk mund të bëjnë tregti me njëri-tjetrin në dëm të palëve të treta. Këtë e dimë edhe nga e drejta civile. Asnjë palë nuk mund të bien dakord që diçka u përket atyre dhe nuk i përket një pale të tretë. Nëse në këtë rast dy vende hyjnë në një marrëveshje në dëm të Greqisë, atëherë në çdo rast Greqia nuk është e lidhur me të dhe në këtë kuptim nuk ka asnjë efekt juridik. Ky është një parim i së drejtës ndërkombëtare, që nuk është e mundur që dy shtete të lidhin një marrëveshje në kurriz të një shteti të tretë. Për një vlerësim të detajuar të këtij hapi të fundit do të më duhet të kthehem.

Ministri i Jashtëm turk në Libi është nënshkruar një marrëveshje (Memorandum Mirëkuptimi), sipas përmbajtjes së së cilës kompanitë turke do të mund të kryejnë hetime në ZEE-në libiane. Marrëveshja për kërkime dhe shpime në det dhe në tokë midis kompanive turke dhe libiane, kundërshtohet nga Greqia.

christopher burger marreveshja turqi-libi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN