LIVE UPDATES
Bota

“Mes tyre ka nazistë dhe mercenarë të huaj”, Rusia: Kemi rrethuar 2 mijë ushtarë ukrainas

Sipas zëdhënësit të Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov, 41 ushtarë ukrainas u dorëzuan vullnetarisht në atë zonë vetëm gjatë 24 orëve të fundit.

24 Qershor 2022, 21:43 Nga I.A

“Mes tyre ka nazistë dhe mercenarë të huaj”, Rusia:

RUSI- Ushtria ruse rrethoi disa njësi ushtarake ukrainase, formacione naziste dhe një grup mercenarësh të huaj rreth komuniteteve Gorskoye dhe Zolotoye në zonën e Lugansk në operacionin special në Ukrainë, njoftoi të premten zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, gjeneral-lejtnant Igor Konashenkov.

"Në një rrethim të ri, këtë herë rreth Gorskoye, katër batalione janë bllokuar: batalioni i 3-të i mekanizuar i brigadës së 24-të të mekanizuar, batalioni i 15-të sulm malor i brigadës së sulmit malor 128, batalioni i 42-të i motorizuar i këmbësorisë i motorizuar i këmbësorisë5. , batalioni i 70-të i brigadës së 101-të të mbrojtjes territoriale, si dhe një grup artilerie brigade të brigadës së 57-të të motorizuar të këmbësorisë, një formacion nazist i Sektorit të Djathtë [i jashtëligjshëm në Rusi si një organizatë ekstremiste] dhe një grup mercenarësh të huaj", tha ai.

Tass shkruan se grupi i betejës ukrainase është mbyllur plotësisht, theksoi gjenerali. Në total, deri në 2,000 trupa ukrainase janë bllokuar, shtoi ai.

"Rreth 1,800 personel ushtarak, 120 nazistë të sektorit të djathtë, deri në 80 mercenarë të huaj dhe gjithashtu mbi 40 automjete të blinduara luftarake dhe rreth 80 armë dhe mortaja," specifikoi zëdhënësi, duke shtuar se 41 ushtarë ukrainas ishin dorëzuar vullnetarisht në atë zonë.

Grupi luftarak ukrainas i rrethuar nga ushtria ruse në Gorskoye dhe Zolotoye në zonën e Lugansk është i rraskapitur dhe më pak se 40% i personelit.

"Siç thonë robërit e luftës, grupi luftarak ukrainas i rrethuar është i rraskapitur dhe më pak se 40% i personelit. Komanda më e lartë ushtarake ukrainase ka humbur komandën dhe kontrollin e trupave. Furnizimi me armë, municione, karburant dhe inventar të tjerë janë ndalur plotësisht," tha zëdhënësi.

Trupat ruse po forcojnë kontrollin e tyre rreth komuniteteve Gorskoye dhe Zolotoye, duke i shkaktuar vazhdimisht dëme. Forcat ruse morën kontrollin e gjysmës së komunitetit të Zolotoye më 23 qershor.

lufta ukraine-rusi igor konashenkov

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE